Доц. Кунчев с важни разяснения за проблемната партида на АстраЗенека
Мили хора, нито Щаба, нито РЗИ произвеждат вируси, нито ги разпространяват, нито пък изпитват удоволствие от това да ви спират дейността, заяви той
Ваксината в по-голямата си част е използвана у нас. Спирането ще има по-скоро психологически случай. По данни от вчера над 90% е приложена. Това заяви главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на Нова телевизия по повод проблемната партида на ваксините на АстраЗенека.
„Водещото тук е имаш ли съмнение дали тя може да е предизвикала странични ефекти. От вчера дойдоха допълнителни съобщения от Италия и Дания. Става въпрос за тромбоза, не знам каква е сериозността на въпросните случаи и дали са смъртни“, посочи той.
Доц. Кунчев коментира и смъртния случаи у нас, настъпил след ваксинация, без да е потвърдена връзката между двете.
„Не знам какъв точно е случаят. Вероятно министърът искаше да онагледи когато след ваксинация нещо се случва и каква е връзката. Ние сме заинтересовани системата за нежелани реакции да работи. На практика може да съобщи всеки за странични реакции– не само лекарят, но и близките на ваксинирания човек", обясни той и даде и друг пример.
"До момента имаме малко над 830 съобщения за нежелани реакции. Над 95% от тях са тези, за които всички знаем – лека болезненост, втрисане, грипоподобни симптоми. Когато има сериозни симптоми, това води до създаване на експертна група, която да провери цялата документация", заяви той.
"Когато се правеше голямото изследване в Австрия на АстраЗенека, се съобщи за тежко пострадал – оказа се, че човекът си е счупил ръка, но те са длъжни да го съобщят като нараняване след ваксинация", заяви доц. Кунчев.
По думите му ген. Мутафчийски е изглеждал на брифинга вчера по-притеснен, защото в рамките на 24 часа е превърнал 2 отделения в ковид отделения и те са се напълнили с болни.
"Расте заболяемостта и цифрите го доказват, расте и смъртността. Засега обаче не отбелязваме такъв ръст на смъртността, че да докаже, че британският вариант е по-опасен.“, уточни доц. Кунчев.
Половината от болните в Кюстендил всъщност се лекуват в "Пирогов" и "Св. Анна". Вчера бяха 10 области в червената зона, днес се прибавят още. Има 5-6 области, които са с ниска заболяемост. Търговище, Разград, Видин и Кърджали до някъде, където заболяемостта е под 100.
Той обясни, че голяма част от заразените в Кюстендил също се лекуват в големите столични болници. Според него, ако се гледа натовареността в областите край София, ще се сметне, че картината не е толкова сериозна. Здравните власти следят ситуацията в цялата страна, мерки се налагат само в областите с много високи стойности.
Как да обясня на едно търговищко село, където няма нито един случай на ковид, че спираме децата от училище!? По-добре е да се взимат решенията на регионално ниво, коментира новата стратегия за мерките доц. Кунчев.
Хората са уморени. Те вече не желаят да слушат никакви факти. Те са емоционални и си искат предишния живот без каквито и да било обсъждания. Насочват към нас отрицателната си енергия. Но мили хора, нито Щаба, нито РЗИ произвеждат вируси, нито ги разпространяват, нито пък изпитват удоволствие от това да ви спират дейността. Но изглежда някои хора трудно го разбират това.Много е трудно да се угоди на всички в такава ситуация. Аз на мейла си получавам два вида писма. Едните ни обиждат, че сме идиоти, защото сме спрели децата от училище и ги оставяме без бъдеще. Другите са, че сме убийци, защото пък техните деца все още ходят на училище, ще се заразят и ще ги затрием, разказа Кунчев.
"Не може по определен математически начин да се каже, че се налага локдаун и намалява заболяемостта. На това влияят такъв тип събития от температурата на въздуха, до народопсихологията и характеристиката на вируса. В момента ние сме с 500 на 1000 Словакия е с 1500. За мен в момента започва да има едно колебание на стойностите. Не всеки ден имаме над 3000 случаи. Трябва да издържим 2-3 седмици, март месец, защото това е пикът на третата вълна.", призова той.
"Проблемът с ресторантите не е присъствието на 50% от хората, а поведението на хората. Трябва ли да ви покажа клипчета от 8 март. За да избегнем ето тези картинки, намаляваме работното време. Ясно е, че тези заведения работят като хранителни, а не организират празненства", коментира още той.
50% от всички ваксини, които влизат в България, отиват към личните лекари. Моето мнение е, че постепенно трябва да се увеличава този процент. Нямаме потвърден график на Янсен, някъде към средата на април", съобщи доц. Кунчев.
Що се отнася до съобщенията, че американците спират износа за Европа на АстраЗенека, доц. Кунчев заяви, че това трябва да се обсъди с ЕС. "Количествата, които ние получаваме от АстраЗенека, не са произведени в САЩ. Доставките не са потвърдени за април, но ако това не стане до седмица, ще е притеснително", завърши той.