Доц. Мангъров препоръча с какво и как да лекуваме К-19
Той подчерта, че става дума за вирусни изменения, които не са бактериални и не се лекуват с антибиотици, обясни новият шеф на Кофид отделение
Клиниката е пълна, около 80 души е постоянният брой на пациентите. Това каза пред БНР доц. Атанас Мангъров, началник на Covid отделението в Инфекциозна болница, в която се лекуват всички пациенти с коронавирусна инфекция.
Д-р Мясников разби мит за високата температура и къпането
Той уточни, че всички лекари са на първа линия, а неправилно е да се определят само едни от тях, като работещи на първа линия.
"Това, което отличава коронавируса от останалите вирусни инфекции, характерни за този сезон, е, че при тях острата фаза е 4-5 дни, при Covid-19 острата фаза е от 13 до 15 дни - доста по-дълго от това, с което сме свикнали да се срещаме всяка година", обясни инфекционистът.
Пипнете ли COVID-19, забравете да консумирате това
"Това е вирусна инфекция, за която няма дефинитивно лечение - нито ремдесивирът, нито кръвната плазма - няма нещо, което да се даде и да му мине на човека. Тези хора се нуждаят от грижи".
По думите на доц. Мангъров препоръката за приемане на аспирин е защото той е средство срещу съсирването на кръвта.
"Ако ставаше с даването на два или три антибиотика, щяха да се дават и да няма проблем. Това е вирус, който не се лекува с антибиотици.
На никого не сме отказали антибиотици. Трябва максимално щадящо да се дават на човека нещата, от които има нужда - на първо място това е кислород".
Според него в болница трябва да влизат само тези, които имат нужда от кислород. Инфекционистът беше категоричен, че хората, които лекува, му имат доверие.