Доц. Околийски предупреди какво ни чака, ако не отидем на профилактичен преглед

Комуникацията трябва да е двустранна – хората да разберат, че тези прегледи не са само проформа, за да се отбие номерът

Към момента личните лекари не са особено мотивирани да са проактивни и да търсят пациентите си за профилактичните им прегледи. Това трябва да се промени.

Комуникацията трябва да е двустранна – "хората да разберат, че тези прегледи не са само проформа, за да се отбие номерът. Това заяви Михаил Околийски, заместник-министър на здравеопазването, цитиран от БНР.
 
По думите му "това в последните години беше тотално занемарено", хората бяха оставени сами на себе си" и няма положителен ефект за здравето на нацията. Той даде пример с продължителността на живота на мъжете у нас, която е най-ниска в цяла Европа.
 
Обмислят се санкции за непровеждане на профилактичните прегледи, както и мотивация за изпълнението им – например освобождаване от определен брой здравни вноски.
 
"Медицинската помощ е свръхсъсредоточена в няколко големи града. Само в София има 70 болници – колкото в цяла Австрия. Ние сме на първо място в Европа по брой хоспитализации на глава от населението.", допълни още Михаил Околийски.

За миналата година само половината болнични легла са били използвани, тоест половината легла са напълно излишни, изтъкна той в предаването "Преди всички".

Една огромна част от дейностите се извършва в болници, без изобщо да трябва да е там, коментира Околийски и посочи, че трябва да има преструктуриране, тъй като има и "тотален глад за друг тип услуги".

В бюджет за 6 месеца не може да се правят революционни промени, но е факт, че разходите за първична, извънболнична помощ са увеличени с най-голям процент.

Парите за асистирана репродукция се удвояват, поясни заместник-министърът на здравеопазването. По думите му, има ръст и при прегледите, касаещи майчиното и детско здравеопазване.