Два пазара - легален и нелегален! Единият е излишен!
Парализа в легалната търговска мрежа, парти в нелегалното онлайн пространство - това е резултатът от истерията с вейповете
Медийната истерия, породена от предложението за пълна забрана на вейповете, което Народното събрание прие на първо четене тази седмица, предизвика хаос, като след случайно паднала атомна бомба насред един иначе добре подреден легален пазар.
Макар че не се очаква да пострадат всички електронни цигари, а само вейповете (тези за еднократна употреба), търговците стават и си лягат с Хамлет наум: „Забрана или не? Това е въпросът.“И се гърчат в болезнена агония, притеснени за собственото си оцеляване, подобно на всички, директно или индиректно ангажирани с този бизнес.
Загрижени за това как едно очевидно прибързано решение се отразява на пазара, решаваме да обиколим обектите и да проведем разговор с търговците на място. Разбираме, че докато депутатите си „чешат езиците“ пред народа, народът от другата страна на линията са наистина притеснени за това какво ще се случи с работата им. Дали и кога, както и точно какво ще бъде забранено?
Междувременно стана ясно и, че България тепърва ще иска нотификация от Еропейската комисия за забрана на вейповете, което може още да удължи агонията. Цялото това политическо туткане обаче води след себе си опашка, която удря преди всичко по стабилността на търговската мрежа и пазара.
„Такъв удар върху бизнеса не сме очаквали, не разбираме защо ще забраняват вейпове, след като ние продаваме напълно легално и никога на деца“ – коментира Петър И., собственик на малък легален магазин, спазващ всички законови изисквания.
Докато ни цитира всички забрани, на които бизнесът му се подчинява безроботно, допълва: “Какво сме виновни ние, че има хиляди нелегални сайтове? Защо ние трябва да понесем удара, а не престъпниците, които зарибяват децата по улиците?”
При пълна забрана на вейпинг продуктите, Петър И. не просто ще трябва да пренареди магазина си, а ще трябва буквално да потърси друга алтернатива за себе си, и споделя още: „ Имаме дългогодишни клиенти, които преди купуваха цигари, а сега си взимат електронни цигари, защото знаят, че са по малко вредни от тютюнопушенето.
“ Той и семейството му се опитват да прилагат всякакви отговорни практики и държат клиентите им да връщат употребяваните електронни цигари и устройства за рециклиране.
И Петър и останалите му колеги в обекта, с които успяхме да разговаряме вярват, че пълната забрана няма да реши проблема с достъпа на деца до тези продукти. “Убеден съм, че уличната ни конкуренция, ще стане още по-силна и по-видима, а най-големият проблем всъщност не са самите устройства, а нелегалните субстанции, които слагат в тях. Не мога да разбера едно: как изобщо стана така, че един продукт, съзаден за по-добро от цигарата, всъщност се превърна в опасно нелегално оръжие”.
На същото мнение е и Стефан С., който е толкова разочарован от безсилието на родните политици да водят конструктивен диалог и да чуят мнението на бизнеса, че се заканва повече никога да не гласува за тях.
„Омръзна ми от самозванци и популисти, които се държат неадекватно и предприемат действия, преди да са се запознали с това как тези неща се уреждат в нормалния свят. Да бяха прочели как се прави в Европа, в Америка и на други цивилизовани места, на никое от които няма пълна забрана на вейповете. В третия свят, където това понякога се случва, контрабандата прелива.
Някои неща са близки до ъкъла!”, споделя той, докато реди стока в магазина си. „Всеки ден влизат разтревожени клиенти и ни задават въпроси, на които не можем да отговорим“, обяснява Стефан С.
От търговците се очаква да отговорят нещо смислено, което да не разочарова клиентите им в случай на пълна забрана на електронните цигари, за да не се върнат към цигарите.
„Не можеш да казваш на хората какво да ползват, ако сами не са стигнали до това решение, след като познават и старите цигари, и новите електронни цигари“ обяснява Миро А..„Важно е, когато си стигнал до решението да спреш да пушиш цигари, да имаш различни избори. Единият са електронните цигари – напълно легални в ЕС, но тук може и да не са. Това хората не го разбират.“
За Миро, законът е над всичко и той ще се съобрази с него, ако се стигне до там.
Но очаква същото и от политиците – да се съобразят, както с потребителите, така и с легалната търговия, и не на последно място с факта, че когато един закон е в действие, е важно някой да следи за спазването му. „Ако това се правеше на първо време, никога нямаше да стигнем до положението, в което се намираме в момента.
Децата ни нямаше да знаят какво е това вейпинг, а електроните цигари щяха да са привилегия само за възрастните ни клиенти - пушачи, които решават да преминат към тях, вместо да пушат като комини”, категоричен е той.
И докато Петър, Стефан и Миро се чудят дали в края на месеца все още ще имат изобщо бизнес, нелегалните сайтове продължават да функционират и да никнат един след друг, изцяло възползвайки се от последствията на хвърлената атомна бомна, директно от бомбоубежището – Народното ни събрание.
Как новината за пълна забрана на вейпове ще се отрази на бизнеса? Отговорът е ясен. Забрана в интернет няма – там тепърва партито предстои!
Последвайте ни