Експерти казаха колко българи ще пипнат Омикрон
"Сега е моментът хората да направят бустер и да се ваксинират", категорична бе проф. Ива Христова
Очакваме доста бързо да се повишава заразността от Омикрон, съдейки от данните от чужбина, краткия инкубационен периодс, както и големия брой безсимптомни случаи. Това каза директорът на Националният център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова в ефира на NOVA.
"Този вариант по-често атакува горните дихателни пътища отколкото долните. По-рядко атакува долните дихателни пътища и белия дроб спрямо Делта варианта. Нека обаче имаме предвид и ниското ваксинационно покритие у нас. Трябва да сме нащрек и да вземем мерки", уточни тя.
И добави, че все пак не бива да изпадаме в паника, защото има мерки, с които да се предпазим - ваксинация, бустер, носене на маски и избягване на събиранията.
"Много по-рядко при Омикрон има загуба на вкус и обоняние. Има хрема, суха кашлица, болки в гърлото, отпадналост, температурата може да е до 37.5-38 градуса, но може да премине бързо", каза проф. Христова и добави, че ситуацията трябва да се следи и се след 24/7.
"Сега е моментът хората да направят бустер и да се ваксинират", категорична бе тя.
Математикът от БАН проф. Огнян Кунчев от своя страна каза: "В Англия стана експлузивно разпространението, но в Германия - не. В Германия обаче няма супер разпространяващо място като Лондон. Там са доста по-разпръснати и силно спазваха мерките".
И напомни за изследане, публикувано в Англия на 16 декември.
"Данните от 29 ноември до 11 декември сочат, че защитата от ваксините е под 20%, а от предишно боледуване - 19%. бустерът вдига от 55 до 80%. Тези с бустерната доза у нас досега са 290 000 души. Всички останали, които са преболедували и имат нормално ваксиниране, 80% от тях подлежат на заболяване от Омикрон", добави той.