Ето защо Германия смята да използва руската ваксина срещу К-19

Страната многократно е изразявала принципната си готовност да използва ваксини, произведени извън Европейския съюз

Британското списание "The Spectator" обясни готовността на германските власти да обмислят използването на руската ваксина Sputnik V срещу коронавирус с кризата в доставките на лекарства от други производители.

В публикация от 8-ми февруари изданието обяснява, че разпространението на ваксината, разработена от BioNTech и Pfizer, както и лекарството от Moderna, в Европейския съюз се забавя. Ваксината AstraZeneca в Германия е скептична.

Регулаторът на страната разрешава само граждани на възраст под 65 г. да бъдат ваксинирани с нея. Според учени от Южна Африка, лекарството показва ниска ефективност срещу нов щам на коронавирус.

Германия многократно е изразявала принципната си готовност да използва ваксини, произведени извън Европейския съюз (ЕС), по-специално - руската Sputnik V. Както канцлерът Ангела Меркел, така и ръководителят на здравното министерство Йенс Шпан нарекоха ключово условие: ваксината трябва да бъде сертифицирана от Европейската агенция по лекарствата (EMA).

На 2-ри февруари медицинското списание The Lancet публикува резултатите от третата фаза на клиничното изпитване на ваксината Sputnik V, според която ваксината е една от най-безопасните и ефективни в света.

Русия вече е подала заявление за регистрация на Sputnik V в ЕС, както и в Световната здравна организация (СЗО). Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел заяви, че EALS ще може да сертифицира Sputnik V, тъй като неговата висока ефективност вече е потвърдена.