Френски учени с нов пробив в борбата с К-19
Специалистите са разработили по-бърз и точен тест за откриване на болестта
Френски учени са разработили по-бърз и точен тест за откриване на Ковид-19 въз основа на антитела, извлечени от животни като камили и лами, информират световните осведомителни агенции.
Прототипът на теста, наречен CorDial-1, все още не е одобрен за употреба, но досегашните опити с над 300 проби показват 90-процентна точност в сравнение със стандартния PCR-тест.
Новият тест дава резултат за 10 минути и може да се прави извън лаборатории, твърдят неговите разработчици. CorDial-1 използва фрагменти от антитела, наричани натотела. Те са извлечени от животни от семейството на камилите, тъй като при тези животни са изключително стабилни.
При извършването на Ковид-19 тест нанотелата се поставят на повърхността на електрод. Когато те влязат в контакт с шиповия протеин на вируса, те реагират и променят електрическия поток по електрода. Тестовият апарат, който е с размер на USB устройство, може да се включи към смартфон, а резултата се появява на екрана му като графика.
„В зависимост от силата на сигнала може да разберете дали сте Ковид-положителен или отрицателен“, казва Сабин Сунериц от университета в Лил.
В разработката участват и учени от университета в Марсилия и франция Национален център за научни изследвания. Следващата фаза на проекта предвижда тримесечни тестове с участието на над 1000 души.