Горещи новини за ваксини и битката с К-19 от среща на Борисов с НОЩ
Ситуацията с разпространението на коронавируса у нас и натискът върху лечебните заведения са под контрол, бе докладвано на премиера
Ситуацията с разпространението на коронавируса у нас и натискът върху лечебните заведения са под контрол, България разполага с всички необходими медикаменти, лични предпазни средства и дезинфектанти за битката с COVID-19, продължават също така доставките на ваксини, чието общо количество за март е 480 000.
Това бе докладвано на работно съвещание при премиера Бойко Борисов, в което участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов и представители на Националния оперативен щаб.
„Нашата програма, нашата тактика и нашите лекари и инспектори от Регионалните здравни инспекции вършат огромна работа при осигурения нормален живот за хората в България“, отбеляза премиерът Борисов. Министър-председателят изтъкна, че в повечето европейски държави ограниченията във връзка с COVID-19 са изключително строги, а показателите за заболеваемостта – лоши.
„Тъй като има много псевдоексперти, които дават пример с Унгария, Гърция или Сърбия, нека припомним, че мерките там са тотален локдаун – затворено всичко или почти всичко, докато в България има абсолютно нормален живот. И показателите например в Унгария са три пъти по-лоши, отколкото в България“, посочи Бойко Борисов.
Министър-председателят акцентира, че страната ни е поръчала много повече от нужното количество ваксини, необходими за населението ни. Борисов подчерта, че скоро у нас ще пристигнат количества и от четвърта одобрена за ЕС ваксина, от която очакваме 2 милиона дози.
В хода на съвещанието премиерът разпореди на здравните власти да създадат такава организацията в системата, че всеки пациент да получи адекватно и навременно лечение, независимо от диагнозата му.
„Не бива заради COVID-заболяване, болни с инсулт, инфаркт или с други тежки и неотложни медицински състояния, да бъдат ощетявани. Така че направете баланс между осигуряването на грижите“, категоричен бе министър-председателят Борисов.
Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов информира премиера, че имунизацията в страната в момента се извършва по фазите по Националния ваксинационен план. Системата е в готовност да възстанови имунизацията с ваксината на „Астра Зенека“, щом Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) излезе със становище за пълната й безопасност.
Ангелов бе категоричен, че натискът върху лечебните заведения е контролиран. „Разкриваме допълнителни легла, преструктурираме болниците, така че да могат да отговарят на повишеното търсене в съответната област“, допълни здравният министър.
По времето на работното съвещание министър Ангелов докладва, че в страната има всички необходими предпазни средства, дезинфектанти, консумативи и лекарства за справяне с COVID-19.
В хода на съвещанието министър Ангелов информира премиера и за развитието на заболеваемостта от коронавируса в Европа. „Вчера у нас доказаните нови случаи са 679. За сравнение положителните проби в Полша са 17 259, в Унгария са приблизително 9000, в Чехия - около 7000, във Франция - 26 343, в Румъния - 4383, в Сърбия - 4226, а в Италия 21 343. Отчитам, че ситуацията в нашата страна продължава да бъде добре контролирана“, каза министър Ангелов.
Главният здравен държавен инспектор и член на НОЩ Ангел Кунчев прогнозира, че дори следващите 2-3 седмици да достигнем високи числа на новозаболели, след това ще започне спад на новозаразените.
„Увереност за това ми дава както организацията в лечебните заведения, така и фактът, че броят на ваксинираните и броят на преболедувалите българи продължава да расте, което ще даде възможност да отнемем от територията на вируса“, категоричен бе Ангел Кунчев. Той изрази надежда, че в страната ни ще бъде създадена организация за безопасен туристически сезон и хората ще се върнат към нормален живот.
По време на работното съвещание при премиера изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов заяви, че през настоящата седмица се очаква официален отговор от ЕАЛ за проучването, което се прави от Комитета за лекарствена безопасност по отношение на тромбоемболичните събития, оценявани при лица, на които е поставена една от разрешените в ЕС ваксини.
„Продължават оценката и анализът на съобщенията, които получаваме в агенцията по лекарствата, като тази седмица ще направим заседание и на Комисията по лекарствена безопасност към ИАЛ, така че да имаме цялата картина, не само в Европа, но и локално при нас в страната“, добави Кирилов. Той докладва още, че тази сутрин е получена доставка от 21 060 дози от ваксината на „Пфайзер“, а в петък се очакват 33 600 дози от ваксината на Модерна. Кирилов посочи, че общо за месец март потвърдената информация от трите производителя е за около 480 000 дози.
Директорът на Столичната регионална здравна инспекция Данчо Пенчев отбеляза, че обстановката в София е напрегната, като най-голям натиск има върху лечебните заведения за болнична помощ.
В тази връзка Пенчев посочи, че със заповед от утре ще бъдат увеличени COVID-леглата във всички лечебни заведения с 20%. „Прави се внимателен анализ и на това да не бъдат ощетени пациентите, които нямат COVID-заболяване, за да могат и те да бъдат лекувани, особено в спешни състояния“, добави още директорът на Столичната РЗИ. Пенчев докладва, че днес след обяд предстои среща с директорите на големите болници, на която ще бъде направен анализ и ако е необходимо, ще има индивидуален подход към всяко лечебно заведение.
В началото на работното съвещание министър-председателят Борисов честити професионалния празник на здравните инспектори. Премиерът отбеляза, че още преди пандемията с 40% бяха увеличени техните заплати.
„Повишаването на доходите на здравните инспектори трябва да продължи, това са хората на първа линия. Разчитаме на тях за контрола на мерките, за поставянето на ваксините и за цялата палитра от дейности в битката с COVID-19“, отбеляза министър-председателят Борисов и изказа огромна благодарност за денонощния им труд.