Говорителят на ЕК: Спирането на „АстраЗенека“ не е фатално за ваксинацията
Де Керсмакер подчерта, че Съюзът е трябвало да се изправи срещу сериозни предизвикателства
Спирането на ваксинацията с „АстраЗенека“ в някои страни членки няма да се окаже фатално за процеса на имунизиране в Европейския съюз, нито за целите, които Комисията си е поставила, каза в интервю за „Хоризонт“ говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер.
„Държа да подчертая, че когато сключвахме договори с тези, които разработваха ваксините, се старахме да изградим разнообразен портфейл и да инвестираме в повече ваксини.
В момента в него има 6, или общо 2,6 млрд. дози. За нас това беше много важно, тъй като не бяхме сигурни, че фирмите ще могат да развият и да произведат ваксините.
Мисля, че изборът на такъв разнообразен портфейл се оказа много важен и полезен.
Сега наистина имаме проблеми с производството на „АстраЗенека“, но в нашия портфейл са предвидени ваксини от „Пфайзер/Бионтех“, „Модерна“, „Джонсън и Джонсън“ и може би към тях ще прибавим и „Кюрвак“, ако има положително становище на Европейската агенция по лекарствата“.
Де Керсмакер подчерта, че Съюзът е трябвало да се изправи срещу сериозни предизвикателства, но това не пречи да се смята за реалистична целта за ваксиниране на 70% от възрастното население в ЕС до края на лятото.
„Имаме достатъчно дози, страните членки също трябва да направят необходимото, за да ускорят ваксинацията... Винаги сме казвали, че това, което има значение, е да можем винаги да показваме на гражданите, че ваксините, в които сме инвестирали, са ефикасни и сигурни.
Това е важно, за да избегнем евентуалните колебания за ваксиниране. Именно затова ваксините се следят от Европейската агенция по лекарствата.
Те правят това изключително стриктно, в т.ч. и по отношение на действията им, които се видяха през последните дни.
Те ще анализират данните на базата на научния подход и това ми изглежда важно, за да можем да убедим гражданите, че ако ваксината е сигурна и ефикасна, е важно имунизацията да продължи“.
Говорителят на Еврокомисията е категоричен, че процедурата за разпределение на ваксините е много прозрачна.
„Когато страните членки и Комисията искат да сключат договор с дадена лаборатория, именно държавите обсъждат въпроса с разпределението.
Отправната точка е винаги процентното съотношение на населението - гледа се броя на хората в нея спрямо броя на гражданите в ЕС и така се взема решението за дозите, които да бъдат закупени.
И тази отправна точка се базира на факта, че вирусът е навсякъде в Европа. Същевременно е възможно страните членки да искат повече или по-малко дози от дадена ваксина.
Те носят отговорност за кампанията за ваксиниране, имат по-добро познание за нуждите, затова е възможно да се договорят помежду си за друго в рамките на разпределение на дозите.
Това се прави между тях и в крайна сметка споразумението, сключено именно между тях, става част от договора с лабораторията и така тя знае колко дози трябва да бъдат доставени за дадена държава.
И това се прави прозрачно между всички страни членки, които участват в тези дискусии.
Утре Европейската комисия ще представи проекта си за дигитален имунизационен паспорт, с който се очаква да бъдат свалени някои ограничения за гражданите, ваксинирани срещу Covid-19, каза още Де Керсмакер.