Извънредна вест от МЗ за COVID-19 у нас, ето какво се случва!
Драстичен спад на болничните за карантина отчитат от Националния осигурителен институт
Драстичен спад на болничните за карантина отчитат от Националния осигурителен институт.
През първото тримесечие на тази година те са с близо 75% по-малко в сравнение със същия период на 2022 г. Разходите за болнични за карантина към края на март тази година са около 12 милиона лева. Година по-рано те са били 68 милиона лева.
Работните дни, платени от НОИ за карантина намаляват с близо 82%. От здравното министерство съобщиха, че са готови с пакет от предложения за промени за отпадане на задължителната изолация и карантина за заразените с COVID-19 и контактните им лица.
Официално заболеваемостта от COVID-19 у нас е под 20 на 100 000 души население.
"Друг е въпросът колко от пациентите се тестват за COVID-19. Тъй че няма да знаем точните нива на заразените. Но има доста пациенти с респираторни вируси. Имаме в момента и доста случаи на скарлатина", посочи общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Карантина и изолация за заразените със скарлатина няма.
"Има противоепидемични мерки за организираните колективи, където се поставя под изолация самият колектив , но децата продължават да посещават детските заведения", коментира Илиян Тасев - директор "Опазване на общественост здраве и здравен контрол", МЗ.
Скарлатината не е в списък със заразни заболявания, които подлежат на задължителна карантина и изолация. COVID-19 обаче стана част от него преди 3 години.
"Карантината за COVID-19 я има на хартия, доколкото издаваме болнични, че пациентът е под карантина. Никой не може да каже дали има глобени пациенти за това, че те са си нарушавали карантината", каза д-р Гергана Николова.
"За съжаление към момента МЗ не събира такава информация от РЗИ. Те са органи, които самостоятелно налагат санкциите и извършват контрол", коментира Илиян Тасев.
След като Световната здравна организация обяви край на пандемията, здравните власти у нас обсъждат дали да извадят COVID-19 от списъка с опасни инфекции, които подлежат на задължителна изолация и карантина.
"Защо трябва да съществува нещо, което никой не спазва и никой не контролира дали се спазва. Защото няма възможност в системата да осъществява този контрол", пита д-р Гергана Николова.
"Не мога да бъда категоричен за решението, което ще бъде взето. Като това не изключва за забавянето да се поддържа карантина и изолация по предложение на главния държавен здравен инспектор", каза Илиян Тасев.
Идеята е карантина и изолация да се въвеждат при тежка епидемична обстановка. Дали, кога и какво точно ще се промени зависи от Народното събрание.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук