Китайски военни медици изследваха болница в Ухан - гъмжи от COVID-19 навсякъде
Коронавирусът не само може да се разпространи във въздуха до около 4 метра, но и го има във високи концентрации на най-различни повърхности
Коронавирусът може да се предава на четири метра по въздуха, пише израелското англоезично издание The Jerusalem post.
По-ранно проучване даваше на вируса обхват на заразяване 7-8 метра, което американският специалист по инфекциозни болести д-р Антъни Фоси определи като "подвеждащо".
Ново проучване установи, че новият коронавирус може да се разпространи във въздуха до около 4 метра - над два пъти разстоянието, което в момента се препоръчва за социално дистанциране на публично място, предаде AFP.
Проучването, проведено от учени от Пекинската академия за военномедицински науки, изследвало проби от въздух и повърхност както от отделението за интензивно лечение, така и от отделението за лечение на коронавирус в болница в Ухан, града в провинция Хубей, където първоначално е започнала пандемията.
Според проучването, вирусът е бил концентриран силно върху пода на отделението, което може да се дължи на "гравитацията и въздушния поток, в резултат на които повечето капчици, съдържащи вируси да се намират на земята".
"Освен това половината от пробите от подметките на обувките на медицинския персонал в интензивното са тествани положително", се казва в проучването.
"Следователно подметката на обувките за медицински персонал може да функционира като носител на заразата."
Други области с висока концентрация включват често докосвани повърхности като компютърни мишки, парапети на легло, копчета дръжки на врати и кошчета за боклук.
Проучванията за заразяване с коронавируса чрез въздуха са противоречиви, съобщава The Hill, като се позовава на по-ранно проучване, проведено от MIT, което дава на вируса обхват на пътуване от 7-8 метра.
Въпреки това, водещият експерт по инфекциозни болести в САЩ д-р Антъни Фоси определи това изследване като "подвеждащо".
Твърдейки, че изследването на MIT няма практическа стойност, той каза, че за да може капчиците с вируса да пътуват толкова далеч, ще е необходимо "много, много силно, енергично кихане от пациента", съобщава The Hill.
По-ранните доклади са доказали теоретичната възможност за аерозолното предаване на вируса - отнасящо се до капчиците, останали във въздуха в продължение на няколко часа, което обикновено не се случва при кихане и кашлица - но не е ясно колко заразителни са тези по-малки количества от вируса.
Всъщност Световната здравна организация (СЗО) дори е понижила риска от предаване чрез аерозол.
Това се потвърждава от медицинския персонал в болницата в Ухан, за които изследването установи, че са напълно здрави, което показва, че правилните мерки могат ефективно да предотвратят инфекцията, предаде AFP.