Кои са най-опасните храни през лятото
Сред тях са котлетите, майонезата, яйцата и яйчените сосове, ворски продукти, първежи картофи, пилешко, заланчуци, а също така дини и пъпеши
Жегите, които идват от понеделник поставят актуалния въпрос - кои храни са най-опасни през лятото. Отговорът дават медицински специалисти пред испанския La Vanguardia.
Според тях отравянето на организма най-вече е свързано с това, че при високите температура се ускорява процеса на размножаване на бактерии и микроби.
Независимо от преоблагадащото мнение, че фастфуд храните на обществени места трябва да се избягват през лятото, данните на потребителските организации в Европа недвусмислено показват, че най-голямата опасност идва от домашната храна, когато неправилно се съхранява и употребява.
8 са най-опасните продукти. Сред тях са котлетите, майонезата, яйцата и яйчените сосове, ворски продукти, първежи картофи, пилешко, заланчуци, а също така дини и пъпеши.
Котлетите трябва задължително да са изпечени над 70 градуса, полусуровите меса трябва да се избягват.
Майонезата не трябва да се оставя извън хладилника. Неразумно е да се използва в храната при пикник, защото е опасно да преседява в автомобил или на слънце.
Най-сериозна е възможността за отравяне с риби и морски продукти. Е ако при здравите хора това предизвиква болки и диария, то при болните от диабет и тези с проблеми с храносмилането, може да доведе до сериозни проблеми заради баткериите Vibrio parahaemolyticus и Vibrio vulnificus.
Затова е препоръчително да се консумират само в заведения с доказани санитарни гаранции.
Опасна бактерия дебне и от мазнината при пържените картофи. Затова и те задължително веднага след консумация трябва да се поставят в хладилник.
Пилешкото месо е особено уязвимо при горещините, защото в него има много вода и мазнина, която може да доведе до салмонела и листерия. Препоръчително е при приготвянето му да се използват ръкавици след като внимателно се огледа месото. Не бива да се пържи пилето.
Плодовете и зеленчуците също не са безопасни в горещите часове, тъй като в листата им се събира т.нар. норовирус, който може да съществева до 4-5 дни. Затова е необходимо обилното им измиване, както и употребата им непоследствено след обработка.
Десетки микроби се събират и в кората на динята и пъпеша, затова те също трябва внимателно да се измиват преди разрязването им. Не е препоръчително да се купуват нарязани дини.
Европейските изследвания пък показват и каква е любимата храна по време на път- сандвичи. Това е доста изненадващо предвид всички настроенията и статистики за здравословен и екологичен начин на живот.