Коронавирус ли? Ето от коя болест са починали 70 000 българи през 2019 г. ТАБЛИЦИ

Над три пъти по-висок е средният коефициент за смъртност у нас от сърдечни и съдови заболявания в сравнение с Европейския съюз

Статистиката за хората със сърдечно-съдови заболявания у нас е стряскаща, пише БНТ. 

Над три пъти по-висок е средният коефициент за смъртност у нас от сърдечни и съдови заболявания в сравнение с Европейския съюз - по данни на Евростат през 2019 г. от болести на органите на кръвообращението (БОК) в България са починали 69 632 души.

Това означава, че 64.4% от починалите хора през 2019та в България са починали от сърдечни и съдови заболявания. Или 998 на 100 000 население.

Трима от 10 души у нас са с артериална хипертония, а тя може да доведе до тежки последствия - сред които инфаркт и инсулт.
По данни на Евростат България има втората най-ниска очаквана продължителност на живота сред държавите от ЕС.

Епидемията от COVID 19 стана причина медиците да погледнат по-задълбочено към сърдечните и съдови заболявания. Вече има сведения за влиянието на вируса върху сърцето.
 



 



Българският кардиологичен институт показва данни, според които в световен мащаб -

При 71% от оздравелите се установява високочувствителен Тропонин T над 3 pg/mL. Това е маркер за остър миокарден инфаркт. Прекаралите COVID-19 имат понижена левокамерна фракция на изтласкване и увеличен левокамерен обем. При 78% от тях се установяват ритъмнопроводни нарушения при провеждане на сърдечносъдово ядреномагнитно резонансно изследване.

При 7-20% от пациентите се установява миокардит или увреждане на миокарда, които влошават значително дългосрочната прогноза за пациента. При някои пациенти се наблюдава и остър коронарен синдром.

В пика на пандемията повече от 50% от пациентите с действителен и прогресиращ инфаркт на миокарда изобщо не са потърсили специализирана спешна помощ.

Между 25 и 50% от пациентите с COVID-19 развиват сърдечна недостатъчност, което ги инвалидизира до края на живота им.
17% от всички пациенти развиват аритмия или изпадат в състояние на внезапна сърдечна смърт.

При 45-65% от пациентите се наблюдават промени в коагулацията и повишен риск от тромбози.

Почти всички пациенти съобщават за дългосрочни симптоми на силна умора и пристъпи на задух, което често е еквивалент на сърдечна недостатъчност.
Затова е важно да се спазват всички предпазни мерки - особено хората с придружаващи заболявания. А при гръдна болка и задух, продължаващи повече от 10-15 минути, задължително потърсете лекар.