Кристалина Георгиева зове правителствата: Харчете!
Нашата задача е е да направим крачка напред в оценката на качеството на растежа, заяви шефът на МВФ
Ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева подчерта важността на непрекъснатото предоставяне на подкрепа от страна на властите на страните за икономиката.
"Моля, харчете. Харчете колкото можете и малко повече. Продължавам да се застъпвам за адаптирането на паричната и фискалната политика, които предпазват икономиката от колапс във време, когато умишлено ограничаваме както производството, така и потреблението", каза Георгиева.
Тя похвали мерките, предприети от руските власти за преодоляване на кризата, причинена от икономическите последици от пандемията. "И искам да похваля Русия - Централната банка и министерството на финансите координирано направиха точно това. Те осигуриха защита на икономиката", подчерта шефът на МВФ.
„Това все още е важно, все пак трябва да бъдем много внимателни, за да не прекратим преждевременно подкрепата, защото ако направим това, ще получим вълна от фалити и структурна безработица“, каза директорът на МВФ. Георгиева отбеляза, че като цяло е по-лесно за страните с по-стабилни икономики да преодолеят кризата.
"Страните с по-слаби основи преминават през икономическата криза много по-драматично. И обратно: страни като Русия, които са изградили солидни основи, са по-способни да издържат на шока. Силните основи имат значение", подчертава лидерът на МВФ.
От фонда призовават световната общност да работи по проблема на неравенството вследствие на пандемията на коронавируса, с акцент върху минимизирането на щетите за нискоквалифицираните работници.
"След пандемията ни вълнува въпросът за равен растеж. След пандемиите винаги е имало въпрос за нарастващо неравенство", заяви Кристалина Георгиева.
Според ръководителя на МВФ кризата засяга особено младите нискоквалифицирани кадри. „Следователно се нуждаем от финансови лостове, включително в областта на данъчното облагане, за да сведем до минимум щетите за такъв персонал“, убедена е Георгиева.
„Трябва да преминем към икономика с ниско потребление на въглеводороди“, каза още Георгиева. "Връщането към 2019 г. (след пандемията) не е необходимо. Трябва да изградим икономиката на утрешния ден", каза тя, цитирана от БГНЕС.
"Нашата задача е е да направим крачка напред в оценката на качеството на растежа".
Според ръководителя на МВФ инвестициите са необходими не само в областта на климата, но и за подпомагане на тези, които са загубили работата си в резултат на кризата, причинена от пандемията.
Директорът на МВФ отбеляза значението на ваксинацията за икономическия растеж. В същото време Георгиева призова да се насърчават едновременно цифровата и зелена икономика.