Мангъров заговори за конспирация и за страха си, че някой може да го смаже
Политиката ще ми даде възможност да говоря по-свободно, надява се инфекционистът
Единственото общо е, че двата вируса са тръгнали от Ухан. Иначе те са съвсем различни вируси. Ухан 96-та е грипен, а този от 2019 е към коронавирусите. Така коментира доцент Атанас Мангъров в "България он ер", новината, че той е лекувал ухански вирус у българите през 1995 година.
По думите му, всяка година от грип по света загиват най-малко по 500 000 души. При свинския грип и хонконгския по-рано смъртните случаи са в пъти повече.
От К-19 за миналата година са малко по-малко от 8000 починалите у нас, в САЩ около 400 000. Това съпоставено, с броя на населението смъртността е 0.13%. Много по-малко от 1%, обясни противоречивият инфекционист.
Това, което е необичайното, е че загубата на близки се случва всяка година при епидемиите от грип, но никой не съобщава сутрин колко са починали.
Такова чудо, каквото е през цялата изминала година, никога не е имало. Другите вируси също се карат тежко. това нещо се е случвало могократно. Ние сме се сблъсквали с него, но тогава никой не сложи маска. Но такова отношение, от сутрин до вечер някой да казва това и онова, не е имало. Не е конспиративна теория. Някой манипулира хората по най-безобразен начин, обясни още Мангъров.
Виждате хора, които въобще не ги е грижа за другите, хора, заради които ние сме на челно място по смъртност от други болести, които 40 години не могат да построят една детска болница, но които изведнъж получават прозрение и стават много загрижени някой да не почине от к-19.
Според мен целта е да се доведе до разорение, както е след една война. При края на всяка война избухват революции, защото хората са въоръжени. Сега се прави същото, но хората не са въоръжени, категоричен бе Мангъров.
Всяка година има хора, които умират по същия начин, докато сега се акцентира от сутрин до вечер върху едно и също, добави той.
Мангъров съобщи също колко хора лекува в отделението си на прага на третата вълна на К-19 у нас.
"В моето отделение има 18, нито един не е на апаратно дишане. Тези, които имат нужда от кислород, са трима.
Втората вълна не беше втора вълна, а естествен ход на епидемията, която затихна до някаква степен през лятото, както правят всичките респираторни вирусни инфекции. Но когато бяхме пълни до горе истински болните хора бяха не повече от 30-ина души. Имам 90, от тях на кислород бяха по-малко от една трета", каза Мангъров.
По думите му, това е вирус, за който няма дефинитивно лечение. "Той в 80% протича безсимптомно. В около 20 на сто той протича като продължително грипоподобни заболяване.
В много малко случаи, когато вирусът засегне цялата белодробна тъкан и човек не може да си покрива нуждите от кислород, може да се наложи хоспитализация. Тогава може да се наложи той да бъде сложен на вентилация, но това не е много успешно. Оцеляват само 1 на 10", обясни той.
Инфекционистът засегна и темата с новите щамове.
"Новите щамове, които непрекъснато излизат, за тях се казва, че ваксините действат и върху тях. Ако това е вярно, означава, че новите и старите щамове имат един и същ антигенен строеж, което означава, че тези хора, които са прекарали стария щам, не би трябвало да се разболяват и новия. Човек, който е прекарал вируса, няма как да се разболее, защото той има имунен отговор. Това е фундаментално биологично свойство.
Не сме наясно, дали ваксините защитават от старите щамове. За да се разбере дали ваксината е ефективна, трябва да се ваксинират определен брой хора, които да се оставят в нормална обстановка и след две години да се види колко от тях са се заразили и колко не.
Това е начинът, по който се определя ефективността на ваксината. Човек може да има антитела, или да няма, но да е защитен и да не е защитен", обясни Мангъров.
По думите му скоро няма да има лек срещу К-19. "Човечеството има много големи проблеми при лекуването на вирусите. При ХИВ-а, например, той не може да се излекува напълно. В момента за лечение срещу К-19 ние не разчитаме на никакъв медикамент", добави той.
Говореше се, че лечението на Тръмп е струвало няколкостотин хиляди долара. Моноклунални антитела се използват за профилактика при новородените и са много скъпи и с много сериозни странични ефекти, каза той, коментирайки лечението на американския президент.
Мангъров засегна и ефективността на ваксините.
Ваксините имат два вида странични ефекти. Първите след непосредственото поставяне на ваксината - температура, обриви. Те са сравнително добре проучени.
Но другите възможни странични ефекти на ваксините, свързани с възможност за възникване на автоимунни и онкозаболявания, което е другата възможност, са неща, които за да се установят, трябва да мине доста време. Друг неприятен страничен ефект на ваксините е, че когато се поставят, водят до това, че той кара заболяването много по-тежко. Медицината не е аритметика.
Всеки решава за себе си, дали да се ваксинира. Аз по принцип не съм против ваксините, но тези ваксини, които се налагат масово, не са преминали необходимите тестове. Същото важи и за руската ваксина Спутник. Затова производителите поискаха първо да бъдат освободени от отговорност.
Нормалният срок за изпитване на една ваксина и да се вкара в употреба е около 10 години. РНК технологията датира от 10 години, но тя не е изпитана, поясни експертът.
Мангъров заяви, че не е бил пристискан от силните хора на деня, но бе категоричен, че го е страх да не бъде смазан.
Гледам същността на проблема от медицинска гледна точка. Виждам, че медицински проблем, който не е много тежък, се използва от едни хора под предлог, че ни спасяват, вие се съгласяват. Но те от сутрин до вечер ви плашат.
Политиката ще ми даде възможност да говоря по-свободно. Но аз се страхувам - от натиск, от много неща. От самото начало ме е страх, че ще бъда смачкан - от тези, които са в състояние да затворят цялата страна. Не съм получавал заплахи, не съм получавал странни есемеси от хора от властта.
У нас мерките бяха малко по-проформа, по-лежерни, но продължават да се налагат. Ако се каже бройката на болните от К-19 в болниците ще се види, че не е толкова страшно. 3000 болни на 10 области не е толкова много, каза той.
Мангъров отрече да е подвел свои пациенти с к-19, които са починали.
Имал съм пациенти, починали от К-19. Когато човек започне да умира от К-19, нищо не може да го спаси. Това, че човек се лекува с един огромен списък медикаменти, не му дава гаранции, бе убеден той.
АБВ споделят изцяло моите виждания. Тук не става дума за решаването на някакъв медицински проблем, с става дума за свободата на хората. Ще водя листа в София и Варна, каза още Мангъров.