Математик от БАН обяви най-чаканата новина за К-19, но предупреди, че... ТАБЛИЦА

От средата на април рязко ще си отива коронавирусът, но ако не се ваксинират 2 млн. души до септември, ни чака нова вълна

Няма начин да не си отива коронавирусът. Идва сезонният ефект от май месец. Като отрязано ще падне надолу статистиката. Това е характерно за всички тези заболявания – сезонни гриповете, коронавирусите. Това заяви математикът от БАН проф. Огнян Кунчев в ефира на БНТ.

От средата на април рязко ще си отива коронавирусът. По изборите заразените ще са хиляди, но въпросът е колко хиляди. За тези 10 дни локдаун, заедно със сезонния ефект, положението ще бъде още по-добре“, прогнозира той.

Според него според графиката ще имаме 4000 по-малко заразени благодарение на локдауна. Колкото е по-голям локдаунът, толкова по-малко ще са заразените. Така здравната ни система няма да бъде натоварена и по-малко хора ще бъдат заразени, посочи той.

 


По думите му инфекцията трае 30-40 дни, заедно с инкубационния период. „Това означава, че хората, които са заразени сега, ще починат май месец. Дайте да се постискат зъби до май месец, когато идва сезонният ефект и нещата ще се подобрят.

Според учения големият брой на новозаразени в момента се дължи на няколко фактора, сред които първият е, че децата тръгнаха на училище от 1 февруари.

Ние сме такава култура по ориенталски тип, където 3 поколения живеят заедно. Дете, което е 7-14 -годишно, родители, които са около 40 годишни и другите дядовците, които са над 60 години. Кой е най-уязвим – тръгва детето на училище, събират се после всички и ето заразени. Не ни сравнявайте с германците и другите цивилизации, където децата се отделят на 18-19 години, или пък живеят две поколения заедно, призова той.

По думите му това е и причината за високата смъртност и в Италия, тъй като там също възрастните живеят с младите.
 

 

"Вторият фактор е отворените заведения, в които хората се забавляват шумно и забравят за коронавируса", коментира математикът. 

"Един нормален локдаун, като нашия, би трябва даде резултат", заяви проф. Огнян Кунчев. 

Той коментира и заразността на коронавируса.

"Числото R.0 показва колко души ще заразите, когато сте болен. Сезонният грип – 2 дни инкубационен период, след това 7 дни сте болен. Демек за 7-8 дни свършва всичко. За това време заразявате 1,2 души, максимум 2 при сезонния грип и това се счита за много голямо число.

А какво става с коронавируса – първо инкубацията от 3-4 дена до 14 дена при почти всички. Средно трае 26 дена. т.е. като ви зарази някой, като се разболеете дори не се сещате с кого сте се срещали. После боледувате 20 дни. Едно 30-35 дни, даже 40 заразявате. От тук се получава, че този R.0 e 4-5 при коронавируса", изчисли той.

"Официално в България са 320 хил. души, хайде 320, за които се знае, че са се срещали с вируса. Но колко са заразените, за които не се знае. Според методиката на института Робърт Кох казват, че трябва да умножим известните случаи по от 4 до 6, което означава, че близо 2 млн. души са се срещали в България с вируса, сметна още ученият.

"Неофициално 1,400 - 2 млн. българи у нас са се срещали с коронавируса", разкри математикът. 

"За да преодолеем пандемията ни трябват 5 млн. ваксинирани и преболедували българи", допълни експертът от БАН.

"Ще има четвърта вълна, ако не ваксинираме хората. Ако няма масова ваксинация до септември, поне 2 млн. имунизирани българи, то ще има голяма вълна", завърши проф. Огнян Кунчев.