Министър Ангелов с извънредни новини за ваксините срещу К-19
За електронен PCR има организационен проблем, не софтуерен, призна той
Националния ваксинационен щаб (НВЩ) проведе няколко заседания. Изработена е програмата, която ще следваме. Определени са отговорници на щаба. Срещнах се с представители на НВЩ и ръководителите на регионалните РЗИ-та. Изготвени са списъците на желаещите да се ваксинират от първата група.
Това заяви министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов по време на заседанието на Комисията по здравеопазване в парламента във връзка с епидемичната обстановка заради COVID-19 и плана за ваксиниране срещу вируса, предаде репортер на Novini.bg.
„Ситуацията в страната във връзка с COVID-19 е изключително напрегната. Това се отразява и върху проекта за Спешната помощ. Въпреки това допълнителната медицинска апаратура е доставена в срок.
До края на годината ще бъдат доставени още 20 нови линейки. Предстои да стартират строително-монтажните работи по изграждане на спешни медицински центрове в лечебните заведения или реновирането на стари такива.
За съжаление има забавяне. Одобрени са всички процедури. Ще стартираме с област Русе“, съобщи проф. Ангелов.48% от служителите в лечебните заведения желаят да си поставят ваксина срещу COVID-19.
На второ място е определена организацията за поставяне на ваксините по региони. Трябва да се определят екипите, които ще ваксинират желаещите, обясни той.
Министър Ангелов подчерта, че логистиката е създадена.
"България е готова да приеме първата пратка от ваксини. Той обясни на депутатите, че ваксината се съхранява при минус 70 градуса и годността ѝ е 5 дни", посочи министърът на здравеопазването.
„Медицинският хеликоптер ще бъде закупен с европейски средства. Той ще струва 20 милиона лв. Ще бъде оборудван с най-висок клас медицинска техника. В момента се изготвя спецификацията и предстои обявяването на тази обществена поръчка.
За територията на страната са необходими два такива хеликоптера. По тази причина ще стартираме процедура и за закупуване на втори медицински хеликоптер“, посочи министър Ангелов.
Във връзка с електронното здравеопазване здравният министър обясни:
„Електронното направление работи. За електронен PCR има организационен проблем, не софтуерен. Най-много направления са издадени в големите областни градове.
До края на годината ще бъде въведена и електронната рецепта, като към системата ще бъдат включени освен личните лекари и аптеките. Работим много забързано и в извънработно време“.
„Твърдо и категорично заявявам, че ваксината ще бъде доброволна и безплатна“, отсече Ангелов.
"Такъв тип пандемия се случва веднъж на 100 години и нито едно законодателство в целия свят не е синхронизирано с всички явления, които го спохождат", каза той, визирайки че може да се наложи промени в различни нормативни актове.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!