Мори ни страшна болест със симптоми като COVID-19

Пет случая на Лаймска борелиоза са открити у нас миналата седмица

Пет случая на Лаймска борелиоза са открити у нас миналата седмица. Това става ясно от справката на Здравното министерство. В България болестта се предава предимно от кърлежи, които по това време на годината не са активни. Освен кърлежите други преносители са бълхите, някои видове комари и мухи.

Ранните симптоми са грипоподобни и могат а бъдат сбъркани и с коронавирус. Те включват висока температура, втрисане, главоболие, отпадналост, мускулни и ставни болки, увеличени лимфни възли.

Кожният обрив е най-характерната проява на заболяването. Открива се в 80 % от болните от Лаймска болест. На мястото на ухапване от кърлежа се появява малко, червено петно, около което се оформя зачервена зона. Централната част избледнява, а периферната се разширява, като обрива може да достигне размери до 30 cm и повече. Обривът не боли и не сърби, задържа се 2 до 4 седмици, след което спонтанно изчезва.

Ако не се лекува, заболяването може да засегне нервната система, сърцето и големите стави.

С връщането на децата в градините и на най-малките ученици в красните стаи път двойно са скочили случаите на варицела -  89 срещу 43 случая за предходната седмица.

"При боледуване от варицела остава траен имунитет. Дори да има по-голяма честота, това е нормално за зимния сезона", успокояват  общопрактикуващите лекари.

Инфекцията обаче е опасна при бебета и при бременни жени, които не са боледували от варицела като малки. Задължително е установяването и наблюдението на инфекцията от лекар.

Данните на Здравното министерство показват и сериозно увеличение на острите заразни заболявания у нас. В периода от 1 до 7 февруари са регистрирани общо 7 169 случая срещу 5 895 случая за предходната седмица. От тях 1 989 са на грип и остри респираторни заболявания срещу 1 783 случая за предходната седмица.

Общата заболяемост от грип и ОРЗ за страната е 52,50 на 10 000 души срещу 47,06 на 10 000 души за предходната седмица.