Наш фармацевт посочи бруталните грешки при лечение на К-19
Забелязват се готово напечатани рецепти, на които само се добавя името на пациента
Няма сериозен недостиг на антибиотици. Това заяви пред БНР Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
По негови думи в момента търсенето е по-слабо в сравнение с втората вълна на коронавируса.
Той посочи, че все още се забелязват готово напечатани рецепти, на които само се добавя отгоре името на пациента.
"Прави впечатление, че част от нещата са буквално взаимоизключващи се. Изписват се едновременно кортикорстероид и имуностимулатор например.
Кортикостероидът намалява имунитета, имуностимулаторът го засилва", отбеляза Маринов и посъветва пациентите да задават повече уточняващи въпроси за предписваните медикаменти.
По негови думи в около 80% от случаите в световен мащаб се изписва антибиотик, при положение че според СЗО само в 8% от случаите на болнично лечение на COVID-19 се налага да бъде приеман антибиотик.
Плодовете на това презастраховане ще ги берем оттук нататък, прогнозира секретарят на Българския фармацевтичен съюз.
На въпрос дали има дефицит на аспирин, Маринов поясни, че засега няма недостиг на продукти, съдържащи ацетилсалицилова киселина.
По негови думи се търсят и тестове за антитела. Според Маринов доста хора вече са преболедували коронавируса и е по-вероятно, като се направи такъв тест, той да се окаже положителен.
По отношение на електронните рецепти той поясни, че те все още са твърде малко и напомни, че от 1 май би трябвало всички предписания да бъдат електронни. Маринов увери, че фармацевтите и софтуерът са готови за това.
Той поясни, че хартиени рецепти ще продължат да бъдат изпълнявани и след това.