Наша вирусоложка с горещ коментар за ваксината срещу К-19, ремдесивира и затягането на мерките
Безконтролната употреба на антибиотици може да доведе цунами от резистентни микроорганизми и бактерии, категорична бе доц. Николаева-Гломб
Непрекъснато виждам грешки в носенето на маски, което обезсмисля усилията от носенето им. Това каза за Нова тв вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел "Вирусология" в Национален център по заразни и паразитни болести.
"Маската винаги се сваля с ластиците зад ушите, целта е никога да не се пипа повърхността отпред. След като се свали, приемаме, че външната повърхност е със зараза. Сгъваме я към външната част, която да остане скрита. След това се слага в чисто хартиено пликче. Това е еднократна маска, която ще използвам максимум един път повече, тръгвайки си оттук", уточни тя.
"Маските не са панацея и скафандърът, който ще ни предпази от инфекция. Те намаляват риска от заразяване. Маската, правилно носена, обхващаща и носа, и устата, правилно поставяна и сваляна, намалява риска от вдишване на вируса. Това не минимализира вируса обаче. Същото се отнася за шлемовете и т.н.", добави доц.Николаева-Гломб.
Запитана какво става, когато К-19 срещне грип, тя каза: "Тепърва ще разберем. Още не знам как протича инфекцията, трябва да се натрупат
данни.
Съвременната медицина е основана на доказателства. Трябва да видим как ще протече вирусът. Апелирам колегите, които установят
смесена инфекция, да изпратят материала в националния център по заразни и паразитни болести, където се работи и референтна дейност, осъществяваща надзор над заразните болести".
На въпрос да се затегнат ли мерките, вирусоложката отвърна: "Това не зависи от мен, а е решение, което се взема от вирусолози, епидемиолози и политици. Затягане на мерките - аз не виждам кой знае какъв смисъл в тях, ако няма да ги спазваме отново. В момента нито дистанцията се спазва много, нито носенето на маските, а младежите вечер се събират на групички".
"Вирусите мутират, така както и хората мутират. Това е дълбоко залегнало в биологичните закони и не бива да ни притеснява", уточни тя и добави: "Антибиотиците не лекуват вируси. Безконтролната употреба на антибиотици може да доведе цунами от резистентни микроорганизми и бактерии".
"От самото начало се знаеше, че ремдесивирът не е панацеята. Засега няма антивирусно лекарство, насочено директно срещу К-19. Работи се в тази област. Ремдесивирът бе един компромис и се знаеше отначалото на приложението му", заяви доц.Николаева-Гломб.
Запитана дали е оптимистка, че до края на годината ще се открие ваксина, тя отговори: "Тук не става дума за оптимизъм. Ваксина може би ще има, но трябва да се променят и настроенията за прилагането на ваксината".