Нови разкрития за ефикасността на РНК ваксините
Те стимулират лимфни възли да произвеждат имунни клетки за дългосрочна защита
РНК ваксините стимулират лимфни възли да произвеждат имунни клетки за дългосрочна защита, заедно с предизвикването на антитела за незабавно предпазване от COVID-19, предаде Ройтерс, позовавайки се на американски учени.
"Първоначалната вълна антитела се генерира от В-клетки, наречени плазмобласти. При здравите доброволци кръвните изследвания показаха, че две дози от ваксината на "Пфайзер/Бионтех" предизвикват "силен плазмобластен отговор", каза Али Елебеди, съавтор на изследването от медицинското училище в Сейнт Луис към Вашингтонския университет, допълва БТА.
Имунните клетки, които ще произвеждат антитела при контакт с вируса през следващите години, наречени В-клетки на паметта, съществуват само в герминалните центрове в лимфните възли близо до мястото, където е поставена инжекцията.
"При многократни биопсии на лимфни възли на доброволци видяхме солидна реакция на герминалните центрове", продължила поне седем седмици", каза Елебеди.
Признак за отслабването й не е забелязан.
"Макар че още да не разполагаме с дългосрочни проби, е логично да предположим от мащаба и постоянството на реакцията в герминалните центрове, че тези хора ще развият траен имунен отговор на РНК ваксините", добави той.
Ваксината на "Модерна" също използва технология на базата на информационна РНК.