Ново К-19 проучване разкри страховитата мощ на Делта варианта
Почти три четвърти от случаите на коронавирус в проучването са при неваксинирани хора, като само 1,8% са тези, които са получили и двете дози
При хората, заразени с „Делта“ варианта на коронавируса, риск да се наложи да бъдат лекувани в болница е два пъти по-голям, отколкото за тези с щама „Алфа“, показва проучване, цитирано от London Evening Standard и "Фокус".
Изследователите са разгледали повече от 43 000 случая в Англия между март и май с техните констатации, публикувани в медицинското списание The Lancet Infectious Diseases.
Почти три четвърти от случаите на коронавирус в проучването са при неваксинирани хора, като само 1,8% са тези, които са получили и двете дози.
Проучването показва, че около един на 50 пациенти бива приет в болница в рамките на две седмици след първия им положителен тест, или 2,3% от случаите с “Делта” щама и 2,2% от тези с “Алфа” щама (така нареченият британски вариант), идентифицирани за първи път в Кент.
След това изследователите коригираха тези цифри, като взеха предвид други фактори, за да определят, че рискът от приемане в болница е повече от удвоен при варианта „Делта“ в сравнение с варианта „Алфа“.
Те включват възраст, етническа принадлежност и ваксинационен статус.
Д р Гавин Дабрера, един от водещите автори на изследването и консултант епидемиолог в Националната служба по заразни болести заяви: „Това проучване потвърждава предишни констатации, че хората, заразени с „Делта“ щама, е значително по-вероятно да се нуждаят от хоспитализация от тези с „Алфа“, въпреки че повечето случаите, включени в анализа, са неваксинирани.
„Вече знаем, че ваксинацията предлага отлична защита срещу „Делта“ и тъй като този вариант представлява над 98% от случаите на Covid-19 във Великобритания, от жизненоважно значение е тези, които не са получили две дози ваксина, да го направят възможно най-скоро.
"Все още е важно, ако имате симптоми на Covid-19, останете вкъщи и направете PCR тест възможно най-скоро."
Пълната ваксинация е от решаващо значение за намаляване на риска за индивида от симптоматична инфекция с „Делта“ щама.