Ново проучване за ваксините на „Пфайзер“ и „Модерна“ доказа, че....

Медикаментите са безопасни и ефективни при бременни и кърмещи жени

Ваксините на "Пфайзер"/"Бионтех" и "Модерна" са безопасни и ефективни при бременни и кърмещи жени, сочи ново проучване, което дава отговор на въпроса дали жени в тези състояния могат да се ваксинират свободно.

Заключението е направено след изследване на група от 131 жени в репродуктивна възраст, който били имунизирани с препаратите на двете компании. От тях 84 са били бременни, 31 са активно кърмещи и 16 небременни. Учените открили, че нивата на антитела и в трите групи са почти идентични.

"Това е изключително важна информация за нашите пациенти", заяви д-р Андреа Едлоу, съавтор на проучването, което беше публикувано в Американския журнал по акушерство и гинекология.

Едно от най-големите притеснения на повечето жени е как имунизацията ще повлияе на тях и плода им. Проучването е открило, че няма съществена разлика между страничните ефекти, когато са сравнени бременни и небременни жени.

Резултатите от проучването са сравнени с показателите за антитела на бременни и кърмещи жени след преболедуване от COVID-19. Медиците открили, че нивата са значително по-високи при ваксинираната група. Нещо повече - жените, ваксинирани с "Модерна" имали по-силен отговор в антитела отколкото тези с "Пфайзер".

Антителата след ваксинация били открити във всички проби от кръв в пъпна връв, както и в пробите от кърмата. Това означава, че бременните и кърмещи жени предават антитела за COVID-19 на ембрионите и новородените си.

Учените посочват, че въпросните антитела са от неутрализиращ вид. Това означава, че новородените ще имат защита срещу разболяване от COVID-19. Въпреки това посочват, че са нужни допълнителни изследвания за да се определи точно колко силен е този придобит имунитет.

Бъдещите проучвания трябва да установят също кога е най-благоприятният прозорец за ваксиниране по време на бременност, както и дали препаратите на "АстраЗенека" и "Янсен" предизвикват същия имунен отговор в тази група жени.

Международни наблюдатели посочват, че въпреки обнадеждаващите резултати проучването има своите ограничения - то е проведено с малка група доброволци. От друга страна то е първо по рода си, тъй като бременните и кърмещите жени традиционно не влизат в клинични изпитвания на ваксини и медикаменти.

Бременните жени и майките на новородени са едни от най-уязвимите за тежко протичане на COVID-19.