Няма бебе. Дали пък не е от недоспиване?
Причините да липсват двете чертички на теста за бременност не са нито само у жената, нито само у мъжа. Всъщност статистически те се делят поравно между двата пола, въпреки че бъдещите татковци все още смятат за тема табу способността си да създадат потомство.
А всъщност често инфертилитетът при мъжа се дължи на съвсем преодолими и лечими състояния. Единственото нужно е когато двойката установи, че въпреки опитите бебе няма, заедно да посети лекар. Това съветват репродуктивните специалисти от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ и уточняват, че за стерилитет при мъжа се говори, когато е установена липса или намалено количество сперматозоиди, а също и когато те не могат да извършат оплождане, дори и броят им да е достатъчен. Това може да стане само посредством специализирано изследване, наречено спермограма.
Около 25% от мъжкия инфертилитет е с неизяснена причина, поради което задължителна част от оценката на репродуктивното здраве е начинът на живот. Определени вредни навици могат да повлияят негативно мъжките оплодителни способности, но докато при някои тютюнопушенето, алкохолът, кафето, неправилното хранене, стресът не оказват съществено влияние, при други са вероятна причина за инфертилитет. Неминуемо сред факторите от начина на живот попада и количеството сън.
От 7 до 8 часа сън на нощ е най-добрият диапазон по отношение на качеството на сперматозоидите, твърдят от инвитро лабораторията и инвитро сектора на Медицински комплекс „Д-р Щерев“, позовавайки се на предварително проучване на списание Fertility & Sterility. То анализира жизнените навици на 1176 двойки в рамките на една година, като те попълват специални въпросници на определени интервали от време – от 8 седмици до 12 месеца или до настъпване на бременност. На тази база е и откритието, че мъжете, които спят по-малко от 6 часа на нощ, които работят нощни смени или редуват дневни и нощни дежурства, са с 31% по-малко фертилни от мъжете, които спят между 7 и 8 часа. Прекалено дългият сън обаче също не е най-доброто решение, защото според проучването мъжете, които спят 9 или повече часа на нощ, имат с 49% по-малък шанс да постигнат бременност със своите партньорки.
Изследването използва настъпването на бременността като показател за мъжката плодовитост, без да е обвързано с данни от спермално изследване, така че все още не е ясно как краткият или дълъг сън всъщност повлияват параметрите на спермограмата. Възможно е твърде малко сън да намали отделянето на тестостерон, който е от жизненоважно значение за производството на сперматозоиди. Причината дългият сън също да повлиява негативно фертилитета е по-неясна, но може да е обвързана с по-лошото качество на съня. Подобно състояние може да понижи тестостерона, особено при работещите в различни смени на денонощието, което е свързано с нарушения в биологичния ритъм на живот. Трудното заспиване също се оказва сред факторите, влияещи негативно на фертилността, защото то понижава с 28% оплодителните способности на мъжете спрямо тези, които заспиват бързо и дълбоко.
Очевидно 7-8 часа сън продължава да се смята за оптимално количество сън при планирането на бебе. Добре е усилията за промяна на навиците за сън да започнат поне 3 месеца преди опитите за зачеване, тъй като съзряването на сперматозоидите отнема около 72 дни. Авторите на изследването обаче подчертават, че най-критичен за занижената плодовитост е прекалено краткият сън.
Освен недостатъчният или некачествен сън, негативно върху сперматогенезата влияят злоупотребата с алкохол или медикаменти (в това число анаболи и други хранителни добавки при активно спортуващите мъже), висококалорични храни и напитки, носенето на мобилен телефон в близост до слабините, тесните панталони и бельо, стресът и дългото шофиране. Препоръчително е да се набляга на храни, богати на омега-3 и цинк (стриди, риба, например сьомга или риба тон), тъй като ниските нива на цинк в организма са свързани с понижения тестостерон. Добре е да се консумират повече червени зеленчуци и плодове (цвекло, патладжан, червено зеле, грозде, лук), които съдържат антоциани и антиоксиданти и се борят с възпалителните процеси в организма. Яйцата също са полезен източник на протеини (не само белтъкът, но и жълтъкът), полезни са и овесените ядки, бобови растения и ядки (орехи). Нерафинираният зехтин като единствен източник на специфичния полифенл олеокантал повлиява добре продукцията на сперматозоиди и предпазва от рак и Алцхаймер.