Още 10 деца с морбили в област Враца

Повечето от тях са от Бяла Слатина и околните села

https://blitz.bg/zdraveopazvane/oshte-10-deca-s-morbili-v-oblast-vraca_news1144043.html Blitz.bg

Още десет деца са диагностицирани с морбили през уикенда в област Враца. Така общият им брой към понеделник, 30 март, вече е нарастнал на 32. Това съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Чавдар Манов.

Той уточни, че повечето от тях са от Бяла Слатина и околните села, но има и основание за сериозно безпокойство. Едно от инфектираните е от село до Козлодуй. По данните от семейството му, то не е имало контакти с хора от района на Бяла Слатина.

Здравните медиатори и експертите от РЗИ се опитват да установят дали има още заразени. Проверка се прави и на имунизационния статус. Все още не е известно колко от децата са неваксинирани, колко са с незавършен имунизационен цикъл и дали има и ваксинирани, но без имунен отговор. Започнала е ваксинация на тези, които не са били ваксинирани досега.

От болницата в Бяла Слатина съобщиха, че още 8 деца са хоспитализирани в почивните дни. С приетите преди това те вече стават 13. Към момента 4 групи в детски градини са карантинирани. Под карантина са и 6 училищни паралелки, като учениците учат дистанционно.

За първите заразени с морбили в община Бяла Слатина стана ясно на 19 март. Тогава те бяха 8. Това са първите случаи на инфекцията у нас, като всички те са от едно огнище.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай