Последните думи на погубения от К-19 д-р Еленски: Мерките звучат като репресия
По думите му проява на грижа е, когато търпеливо се обяснява как просто и лесно човек може да опази себе си и околните
Ограничителните мерки вече звучат като репресия, а не като грижа за хората. Това означава, че начинът, по който се въвеждат, е непопулярен. Това казва преди по-малко от месец пред БНР пловдивският доктор Кирил Еленски, който днес загуби битката с коронавируса, пише "Марица".
По думите му проява на грижа е, когато търпеливо се обяснява как просто и лесно човек може да опази себе си и околните.
„Трябва да започнем да разчитаме на добросъвестното отношение на гражданите към тях самите и близките им. Когато има принуда, винаги ще се намерят хора, които да се противопоставят“.
Според д-р Еленски, има тежък проблем с хора, които имат прояви на болест, но посещават работните си места, или на ученици с прояви на болест, които ходят на училища и на детски градини.
„Ежедневно трябва да се повтаря, че дори при минимални оплаквания човек трябва да си остане вкъщи и да се свърже със семейния си лекар... Няма безопасна вирусна инфекция“.
„Проблем е, че доста хора закъсняват с първата си заявка за оплакване, когато симптомите вече не са никак леки. Пациентът е отговорен по отношение на момента, в който решава да потърси медицинска помощ“.
Д-р Еленски е категоричен в последното си интервю, че трябва да се укрепи доверието в първичната и в доболничната помощ.
„Ние не провеждаме професионална дискусия в професионалните среди, а всяко ново хрумване, всяка нова идея, впечатление или откритие излиза на дневен ред в медиите, които са за общо ползване, и професионалните ни различия започнаха да излизат сред хора, които не могат да преценяват кой е прав и кой е крив.
Трябва да се прекрати със споровете кой е добронамерен или злонамерен само защото мнението му е било различно от това на част от другите лекари“.