Прочут медик обори митовете за антитела след коронавирус
Според него определено няма смисъл да се открива титърът на антителата към SARS-CoV-2 в организма непосредствено след ваксинация или заболяване
Докторът на медицинските науки, имунолог, специалист по особено опасни инфекции Владислав Жемчугов разказа в кои случаи е необходимо да се измери количеството на антителата и дали този показател е важен за защита срещу коронавирусна инфекция.
Според него определено няма смисъл да се открива титърът на антителата към SARS-CoV-2 в организма непосредствено след ваксинация или заболяване. „След ваксинацията изобщо няма смисъл да се измерва титърът на антителата, така или иначе няма да повлияе по никакъв начин, има имунен отговор, все още има защита и не може да се засили по никакъв начин“, каза имунологът в интервю.
В този случай количествените показатели, свързани с антителата, не дават представа за степента на защита на организма, обясни той. След като се появят антитела, това означава, че се е формирал имунният отговор. В края на краищата имунната система се състои от много компоненти, има хиляди от тях и съотношението между тях е много индивидуално за всеки човек, добави Жемчугов.
Количеството антитела, произведени в организма след ваксинация или след заболяване, неизбежно намалява с времето. Въпреки това човекът все още остава под закрила, сигурен е имунологът.
„Остават клетки на паметта, които при многократен контакт с вируса се активират рязко, и то в рамките на два дни, а не в рамките на три седмици, както по време на първия контакт. И имунната система вече е активирана и тя унищожава вирусите при многократен контакт за максимум два до три дни “, каза той.
Според Жемчугов няма да навреди измерването на количеството антитела, ако човек планира да бъде ваксиниран след заболяване. Ако човек е имал COVID-19 преди не повече от шест месеца, можете да видите какъв е титърът на антителата. „Ако има антитела и човек знае, че е болен в рамките на шест месеца, тогава не се изисква ваксинация“, каза лекарят.
Когато се оценява количеството антитела, е необходимо да се вземат предвид особеностите на тестовите системи, каза той. В днешно време се използват доста видове от тях, вариращи от хроматографски, като тестове за бременност, до строги количествени тестове за отделни антигени.
Ако човек е бил болен преди около година и неговият титър на антителата е нисък, тогава може да се извърши единична ваксинация, посъветва Жемчугов.
„Ако има антитела, т.е. човек е болен, препоръчително е да се ваксинира веднъж - ако човек вярва, че има малко антитела и се притеснява от това. Еднократна ваксинация с която и да е ваксина ще бъде достатъчна за активиране на клетъчната памет. Това е, ако човек е бил болен преди около година“, добави той.