Проф. Александрова: Има случаи на тази опасна болест при ваксинация на...
Към момента вирусологът посочи, че не може да се каже, че Омикрон протича по-тежко при децата.
Най-вероятно в България вече циркулират и двата варианта на COVID-19 - Делта и Омикрон. Това обясни в студиото на „Събуди се” вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
„Делта явно не иска да отстъпи, но Омикрон се разпространява наистина доста. В много страни вече Омикрон взима превес. Във всички случаи той си проправя път доста активно. Трудно е да се каже дали Омикрон е преобладаващ у нас, без конкретни данни”, добави специалистът.
Към момента проф. Александрова посочи, че не може да се каже, че Омикрон протича по-тежко при децата.
„Наистина засяга много голям брой хора за единица време. В това число може да инфектира и повече деца”, уточни вирусологът.
Тя цитира и доклад на Центъра за контрол на заболяванията в САЩ относно ваксината срещу COVID-19 за деца.
„В него са дадени данни от проучване върху 30 000 деца, които са ваксинирани. Те потвърждават, че най-често при тях се наблюдава болка на мястото на инжектирането, умора и главоболие”, разясни проф. Александрова.
Вирусологът коментира и по-сериозните странични ефекти, сред които и случаи на миокардит, след ваксинация при деца. „Във възрастовата група 5-11 години при поставени повече от 8 000 000 дози ваксини в САЩ са описани 11 такива случая. 7 от децата вече са се възстановили, а 4 са в процес на възстановяване”, каза тя.