Проф. Александрова с тревожна К-19 новина

По думите й, той продължава да убива и да причинява постковид синдром

Все още не е късно да се ваксинираме срещу сезонните грип А и Б. Ваксината е 4-валентна и включва два грипа тип А и два тип Б.

"Виктория" и "Ямагата" са двете линии на грип Б.  Най-доброто, с което разполагаме, е ваксината. За съжаление, тя не е толкова идеална, колкото ни се иска, ефективността е около 40-60%, зависи доколко реално се разпространяват вариантите.

Грипният вирус е силно изменчив, заяви пред Bulgaria ON AIR вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

Вирусологът добави, че най-рисковата група с малките деца, възрастните, тези със съпътстващи заболявания и не на последно място бременните жени.

"Ваксините може да не са в състояние да предотвратят заразяването с вируси, но могат да доведат до по-леко прекарване", обясни проф. Александрова.

Прекаляваме с антибиотиците

Специалистът каза, че не трябва да прекаляваме с антибиотиците. Те се произвеждат от едни микроби за борба с други микроби.

"Прекалено широката и неправилна употреба не е препоръчителна. Важно е също така отношението към изхвърлянето на медицински отпадъци. Затова едни от най-големите производители - Индия и Китай, трябва да бъдат подкрепени в усилията за контрол на отпадъците да не отиват в природата, защото това ще стимули устойчивостта на вирусите", обясни проф. Александрова.

Антибиотиците не убиват вирусите - това го знаят едва 40% от българите. Ученият от БАН подчерта, че проблем не е само прекомерната употреба на антибиотици, но и другата крайност - отказът на хората на се лекуват с тях.

COVID-19 не си е отишъл

Проф. Александрова каза, че COVID-19 не си е отишъл, той продължава да убива и да причинява постковид синдром.

Вирусологът беше категорична, че най-добрият начин човек да приема витамини и минерали е чрез балансирано и здравословно хранене.

Витамин D можем да си набавим чрез жълтъка на яйцата, говеждия черен дроб. Гостът сподели също, че има производители на определен вид гъби, които ги обработват с ултравиолетова светлина за повишаване на нивата на витамин D.

"Ако решим да приемаме витамини, трябва да е след консултация с медицински специалист. Прилагането над допустимите норми също може да е опасно. Витамините могат да взаимодействат с лекарства, което е притеснително", каза проф. Александрова.