Проф. Александрова тревожно: Няма лек за новия страшен вирус, плъзнал из Европа
Няма данни комарите тук да могат да го пренасят. Иначе няма ваксина или специфично лекарство, обясни тя
Новият опасен вирус Оропуче вече заради над 20 души в Европа. Сред симптомите на заразата са главоболие, гадене, повръщане и болки в мускулите и ставите.
"Става въпрос за внесени случаи в Европа, т.е. хора, които са се заразили в други страни - в Бразилия и Куба най-вече. Оропуче е тропическо заболяване с екзотично име. Открит е в село с това име още през 1955 г.
Въпреки че досега е имало повече от 30 огнища и повече от половин милиард случая, се оказва, че заболяването все още не е толкова познато", заяви вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова пред Bulgaria on AIR.
Как се предава вирусът?
"Вирусът се предава от вектори, т.е. насекоми. Това са вид мушици, които се срещаt в Америка, но не и у нас. Заболяването е разпространено в Южна Америка, основно в близост до гористи райони. Наричат го вирус на ленивеца.
По-различното е, че доста интензивно се развива това огнище. Вирусът показа, че може да се предава и в градски условия. Протича доброкачествено, въпреки че в 15% от случаите има данни и за кървене, възпаление на главния мозък", обясни вирусологът.
Може ли човек да се зарази от друг човек?
"Няма данни за предаване от човек на човек. Това е успокоително. Няма данни комарите тук да могат да го пренасят. Иначе няма ваксина или специфично лекарство. Това са едни много малки мушици и могат да минат през мрежите за комари, не всички репеленти им действат.
Много рядко се стига до фатален край. Основният въпрос е кое доведе до неговата активност. От една страна това са климатичните промени, обезлесяването", заяви проф. Александрова.
По думите ѝ населението в ендемичните райони трябва да бъде добре запознато и да проследява разпространението на вируса.
Случаите на маймунска шарка се увеличават
"Маймунската шарка привлече сериозно вниманието на специалистите. Има два типа. Първият е този с по-висока смъртност. Вторият е с по-ниска. Прави впечатление силното засягане на децата. Ваксината срещу едра шарка защитавала и срещу маймунска шарка.
Сега в отсъствието на едра шарка се разпространява маймунската шарка. Препоръките на СЗО са да бъдат ваксинирани хората в риск, хората, били в контакт с болни и хора, които пътуват в районите с огнища", каза още проф. Александрова.
Относно наближаващите есенни и зимни месеци, вирусологът напомни, че е добре рисковите групи хора да си поставят ваксина.