Проф. Балтов посочи какво е забранено след "АстраЗенека" и страничните реакции на ваксините
В „Пирогов“ след като достигнахме над 75% се намали броят на заболелите сред персонала – един на 2-3 дни, заяви той
Видя се, че няма нищо притеснително да бъдат ваксинирани хора с определени заболявания и това нещо веднага даде ефект. Хората вече не се притесняват. Това заяви шефът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов в телевизионно интервю по повод масовия наплив за ваксиниране срещу коронавирус у нас.
„В „Пирогов“ след като достигнахме над 75% се намали броят на заболелите сред персонала – един на 2-3 дни. Вчера хората по-скоро не бяха нетърпеливи, а задаваха допълнителни въпроси от рода на това кога ще бъде втората ваксинация. Обясних им, че след 1 март, когато тръгне електронната система, ще разберат дали могат и при личния си лекар да направят втората ваксинация. Но никой няма да бъде върнат. Има много хора без здравни права, те нямат личен лекар“, уточни той.По думите му ваксинацията горе-долу отнема 5 минути. Хубаво е човек да носи някаква епикриза, документи, ако има. „Преди самата ваксинация има измерване на кръвното, на температурата, личен разговор дали има някаква алергична реакция и т.н. След ваксинирането се изчаква някъде 15-30 минути, обясни проф. Балтов.
Що се отнася до допълнителните изисквания след ваксинирането, експертът посочи, че след АстраЗенека е хубаво 24 часа да не се използва алкохол - твърд алкохол 250 г, и да не се извършват тежки физически упражнения.
„АстраЗенека е векторна ваксина, при някои от ваксинираните се вдига висока температура, която се смята за нормална. Тя се казва транзиторна температура и в рамките на 24 часа преминава. При другите ваксини се смята, че има алергична реакция, което е нормално“, уточни шефът на „Пирогов“.
По отношение на това дали да си направите тест за антитела преди ваксината, експертът заяви: „Ако контактувате с много хора, е хубаво да си направите един антигенен тест. В „Пирогов“ се видя, че над 600 човека са го изкарали безсимптомно.
Относно това дали бременни и кърмачки трябва да се ваксинират – винаги казвам, че най-добре е да се свържат със специалист по акушерство и гинекология, защото те са запознати със спецификите. Аз бях изненадан от становището на нашата АГ организация, които казаха, че едва ли не 6 месеца преди забременяване не трябва да се ваксинира. Това е едва ли не презастраховане. Вероятно изчакват да излязат нови резултати и тогава вероятно ще преосмислят становището си.
По отношение на новия, който се наблюдава“, проф. Балтов посочи, че това все още не е пик. „Ако така продължава темпът на нарастване, той ще бъде контролируем. Имаме плавно повишаване на случаите, което позволява ние да обърнем внимание на всеки, който иска да бъде лекуван.
Едно е да имаш на ден 15-20 случая, друго е да те залее вълната. Това, което се говори в Англия за повишаването на смъртността, вероятно не са имали възможност да обърнат внимание, коментира той.
Що се отнася до отварянето на ресторантите и заведенията, проф. Балтов заяви: Ако така продължава темпът на ваксинация, възрастните хора не ходят по заведения. По заведения искат да ходят хора, които са ваксинирани, преболедували“, заяви още той.