Проф. Богов заговори за полеви болници и най-големия им проблем
Той все пак потвърди, че всеки лекар би трябвало да е в състояние, за да лекува пациенти, инфектирани с коронавирус, тъй като са нужни техники, които се учат до шести курс в университетите
Мнозина се връщат към онзи момент, в който бе разкрита полевата болница за лечение на COVID-19 в столичната зала „Арена Армеец“, като се питат - защо това упражнение не се приложи сега, когато в болница се лекуват над 5 хил. души в момента. Новият директор на УМБАЛ „Александровска“ - проф. Борис Богов, коментира в предаването „Беновска пита“ по Канал 3, че такава болница лесно би била издигната дори за ден, но проблемът с липсата на кадри остава.
„Може и полева болница с легла за COVID са се направи, но няма кой да ги обслужва. Затова стратегията за сега е да се откриват още подобни отделения в работещите болници“, каза нефрологът.
Той все пак потвърди, че всеки лекар би трябвало да е в състояние, за да лекува пациенти, инфектирани с коронавирус, тъй като са нужни техники, които се учат до шести курс в университетите. Единствено по-специфични умения се изискват в интензивните отделения за лечение на най-тежките случаи.
„Клиниката по нефрология е с чудесни условия на работа. Дори на колегите им беше предоставен избор да бъдат ситуирани там, където им хареса, но те отказаха“, каза проф. Богов по адрес на протестиращия екип в клиниката, който вкупом подаде оставка, след като работното им място бе преструктурирано за лечение на COVID-пациенти.
Той заяви, че още на следващия ден е получил обаждания от бивши служители, които са готови да запълнят тази празнина, за да има кой да се грижи за трансплантираните пациенти.