Проф. д-р Антония Цоневска, УМБАЛ „Софиямед“: Въпреки развитието на технологиите в медицината, най-важният фактор за качествена диагностика остава квалификацията на екипа

Разполагаме с последно поколение ПЕТ скенер

Нуклеарната медицина в България е на световно ниво, а съвременната наука може да се пребори с рака, особено ако е открит навреме. Макар специалността да е сравнително млада, нуклеарната медицина е една от най-бързо развиващите благодарение на непрекъснатия прогрес на визуализиращата апаратура и въвеждането на нови високоспецифични радиофармацевтици за диагностика и терапия.

Страната ни е на световно ниво - разполагаме с  най-съвремената хибиридна апаратура- SPECT-CT и PET-CT в много центрове в София и страната и използваме най-новите радиофармацевтици. За съжаление имаме апаратура, а добре обучените кадри все още са недостатъчно.

Това коментира проф. д-р Антония Цоневска, д.м. - един от най-изтъкнатите специалисти по нуклеарна медицина в страната, която отскоро е част от екипа на новия Център по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Софиямед“. Той разполага с последно поколение ПЕТ скенер на световния гигант в производството на медицинска апаратура SIEMENS Healthineeers.

Проф. Цоневска обяснява, че въпреки напредъка на технологиите, най-важният фактор за качествена диагностика си остава квалификацията на екипа, който провежда изследванията.

„За да получим качествен образ и правилна и точна диагноза, е необходимо да разполагаме с колкото е възможно по-съвременни апарати. Но също така е необходимо тези апарати да се поддържат адекватно, да се извършва редовен  качествен контрол. Най-важният фактор обаче за качествена диагностика е квалификацията на екипа, който провежда изследванията.

Имам дълъг опит в онкологията. Това е една от най-тежките медицински специалности. Всекидневно се срещаш с огромна болка и страдание и ако не си добър лекар и добър човек , ако не опитваш да дадеш кураж и надежда на болния, си обречен на неуспех и по-добре да смениш специалността.

Важно е болният да знае, че съвременната медицина може да се пребори с рака, особено ако е открит навреме, и винаги има надежда. И когато той се върне отново за контролно изследване и ти каже „благодарение и на вас съм по-добре“, усилията си струват, казва тя.

И обяснява, че ролята на нуклеарната медицина при диагностиката и проследяването на онкологичните заболявания е уникална поради възможността за ранна и точна диагноза, както и за определяне на терапевтичния ефект след приложената терапия и ранно откриване на рецидив.

Прекият контакт със специалистите по образна диагностика, лъчетерапия, медицинска онкология и другите клинични специалности в болница „Софиямед“ позволява обсъждане на болните, работа в екип и вземане на най-правилното решение за терапевтичен подход и комплексното лечение.

Отделението в "Софиямед" е изградено по швейцарски проект, с всички удобства и безопасност на персонала и пациентите, с най-съвременната апаратура в тази област, с млад, амбициозен, мотивиран и отлично квалифициран екип. Всичко това е предпоставка за постигане на отлични резултати.

Час за изследване с ПЕТ скенер в УМБАЛ „Софиямед", БАЗА 3-София, бул. "Джавахарлал Неру" 23, ет. 1 може да запишете на тел. 0895 555 690. Работно време - регистратура: 8:00-15:00ч. /в работни дни/

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук