Проф. Генчо Начев с лоши новини как К-19 съсипва сърцето и има ли спасение
Тези, които имат сърдечни проблеми, най-много трябва да се ваксинират
Тези, които имат сърдечни проблеми, най-много трябва да се ваксинират. Доказано е, че ковид вирусът уврежда сърцето, директно и индиректно. Това каза за БНТ кардиологът проф. Генчо Начев.
„Сърдечно-съдовите заболявания са много коварни и не трябва страхът от COVID да ни спира да потърсим лекарска помощ, когато имаме нужда. Под контрол е ситуацията в областта на болничното здравеопазване, независимо от напрежението.
Броят на свободните легла е много малък и щом се освободи легло, то се запълва. Като общество не знам доколко е под контрол, защото мисля, че дисциплината и самосъзнанието на нашето общество не е нивото, на което трябва да бъде.
Болниците и лекарите са за това, за да дават помощ на всеки, който се нуждае. Ние сме отделили легла за спешни случаи на сърдечно болни, както и за такива с отложена спешност, които не могат да чакат, защото усложненията, които могат да настъпят, са много тежки и могат да доведат до смъртен случай. Всяко болнично заведение прави преценка, за да не останат болните без здравни грижи.
Взето е решение за спиране на плановия прием, но мениджмънтът на всяка болница може да прецени кой пациент е с отложена спешност. Трябва да се преценява всеки случай. Смисълът на заповедта не е да забрани на приема на болните, които имат нужда от болнично лечение“, допълни още проф. Начев.
„Голяма част от пациентите се страхуват да дойдат на преглед. Доказателство за това е намаленото записване на пациенти за амбулаторен преглед. Това не е лошо, ако нямат такава нужда, но е много опасно, ако те имат нужда, но не отиват в болницата от страх да не се заразят.
Сърдечно-съдовите заболявания са много коварни и не трябва страхът от COVID да ни спира да потърсим лекарска помощ, когато имаме нужда. Няма още информация за тази година за броя на инфарктите. Всички имат познати, които внезапно са починали. Има случай, когато качваме пациент на колело, той се натоварва, правим кардиограма и няма проблем, но по други причини решаваме да го изследваме и се оказва стеснение на основната артерия, която храни сърцето над 80-85%.
Това, че нямаш оплакване, не значи, че не носиш бомба със закъснител в себе си. Българинът е свикнал, че ако се чувства здрав, не трябва да ходи на лекар. Това не значи, че не трябва да ходят на лекар. Лечението, което се прави, трябва да е спрямо човека, а не спрямо заболяването, защото хората са различни. Това е смисълът и тогава има ефект“, каза Генчо Начев.
„Основното, което трябва да се направи след COVID е да има контролен преглед. Трябва да се види как работят сърцето и белия дроб. Пусне ли се лабораторно изследване, се вижда и как работят бъбреците и черният дроб.
Болниците са в тежко финансово състояние, защото минималната работна заплата скочи в рамките на 5 години, а цените на услугите се запазват същите. Разходите се увеличават много, а приходите не се увеличават. Не е остойностена реално болничната помощ. За COVID качиха цената на клиничната пътека и тя може да е достатъчна за пациенти, които не са тежки, но за тези, които са в интензивни отделения, това не е достатъчно и това е за сметка на болницата. Слава богу издържаме досега, но не знам до кога. Това води до натрупване на дългове.
Всяка болница е различна. Когато една болница е огромна с 2000 легла например, тя се управлява много трудно. Това че се отчитат дейности, които не са извършени и че са извършени дейности, които не са показани, аз го говоря много отдавна“, заяви проф. Генчо Начев.