Проф. Илко Гетов мрачно: Мерките ще продължат още дълго време
Няма възможност цялото население да се ваксинира в кратко време, обясни той
Вече има и сериозни публикации, че преболедувалите COVID-19 имат имунитет средно за до 3-5 месеца. Ваксините, които имаме, със сигурност защитават поне 6-7 месеца. Това каза пред Нова телевизия проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.
„Засега мутациите не засягат спайк протеина, които се използва при ваксините. Не мога със сигурност да кажа дали ще трябва всяка година или на всеки шест месеца да се имунизираме. Знаем, че това е вирус и подобно на сезонните противогрипни ваксини, може би ще вървим към този сценарий – всяка година да си я слагаме.
По думите му ваксините на „Модерна” и „Пфайзер” не се различават много по механизма си на действие. „Нежеланите реакции са лека болка на мястото на убождане, умора, главоболие. Някои учени казват, че пациентът има главоболие, със сигурност е започнал да изгражда имунитет”, коментира той.
„Ваксината на „Астра Зенека” и руската ваксина „Спутник V” са т.нар. векторни ваксини. Те са с различен механизъм на действие. Ваксината на „Астра Зенека” вече се оценява. В седмицата 25-29 януари ще бъде разгледана от Комитета към Агенцията по лекарствата.
При положително становище, в първите дни на февруари може да очакваме решение на ЕК, а до средата на февруари тя може да стигне до България”, съобщи проф. Гетов.
„Ако производителят на „Спутник” подаде заявление за оценяване в европейската агенция, тя ще бъде разгледана и ще бъде приключена процедурата с научна оценка и препоръка.
При руската ваксина още вървят клиничните изпитания. При нея също се появяват типичните постваксинални реакции – общ дискомфорт, зачервяване на мястото на убождане”, поясни той.
Проф. Гетов каза, че се е записал да се ваксинира и си чака реда.
„Мерките и изискванията за социална дистанция, носенето на предпазни средства ще продължат още дълго време. Няма нито производствен капацитет, нито организационен, цялото население да се ваксинира в кратко време и да се създаде този имунитет.
Притеснителното е, че ако наистина имунитетът, създаден от тези ваксини, е 10 месеца или 1 година, и в следващата година сме в същата ситуация, ще бъде много сложно за организиране и за здравната система като цяло”, посочи проф. Гетов.