Проф. Ива Христова алармира за инфекциите, които ни чакат тази пролет
Не сме сложили край на грипа, но сме със силно намаляване на случаите, добави още директорът на националния център по заразни и паразитни болести
Не сме сложили край на грипа, но сме със силно намаляване на случаите. Имаме общ спад за страната. Това заяви проф. Ива Христова, директор на националния център по заразни и паразитни болести в ефира на bTV.
Данните показват засилване на дела на грип Б, което е и очаквано за края на тази вълна. Стойностите са ниски, успокояват се нещата, все пак уточни проф. Христова. И поясни:
"Повече грипни случаи има към момента, отколкото ковид, който е на много ниски нива - 2 на около 100 000 на седмица. Все още грипа е над изходните нива, така е и в Европа. И той не е труден за разпознаване, освен това е и лесен за лечение, когато се разпознае. Но, все пак, трябва да се има предвид, че това не е лека инфекция и може да има усложнения. Не бива да се подценява!
На въпрос трябва ли да се тревожим и има ли опасност от ръст на коклюш инфекциите, проф. Христова отговори така:
"99 процента от случаите са диагностицирани при нас. Все още нямаме голям брой заболели спрямо западноевропейските страни, където имат по 5000 случая. При нас са 66, но броя доста бързо нараства. Миналата година по това време сме имали едва 4 случая.
Ние също очакваме ръст, ще минем 100-те случая и нагоре. Все още няма точно обяснение, но има няколко фактора, които допринасят за развитието на подобни инфекции след ковид пандемията. Вирусните инфекции потискат имунинетата и след 3-4 години пандемия се оказваме с един не достатъчно ефективен имунитет, който допуска болести, които преди това не сме допускали.
Най-засегнати отново са децата - до 5-6 години и до 18-19, поясни проф. Христова. И добави:
"В случаите, когато лицата са ваксинирани, протича с една продължителна дразнеща кашлица. Но при лица с нарушен имунитет, се наблюдават и класическите симпотим, свързани с доста тежка кашлица, цианоза на лицето, изпъкване на очите.
Ние обаче, сме на челно място в ЕС по сърдечносъдови, онко и белодробни заболявания. А когато се прибави и ковид, нещата стават още по-сложни. Затова е важно да се подхожда превантивно. По някакви причини българинът е известен с това, че не си губи времето в профилактични прегледи, заяви проф. Христова. И предупреди:
"Но се задава пролетта и очакваме кърлежовите инфекции, които са актуални за този период от годината."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук