Проф. Ива Христова с последни данни къде Делта + върлува у нас и кои народни средства помагат при К-19

При определени прагове на защита, преболедувалите могат да получат сертификат, предлага тя

Всички деца боледуват. А като боледуват родителите им са ги водили да им взимат носен секрет. Не мисля, че има данни при взимане на носен секрет на деца, да има някакъв проблем.

Тези тестове за ковид, които са въведени сега за учениците не са по-различни. Но за да няма някакви притеснения, се мина на тестове със слюнка. Трябва да има някакъв филтър, за да не може във времена на пандемия, да влизат заразоносители в училищата. Това каза пред Нова телевизия проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите ѝ народната медицина помага за засилване на имунитета и борбата с ковид, но не е достатъчна.

„Ако имаше някакво народно средство, което е ефективно, то щеше да стане много популярно. Народните средства може да помагат, но не са само те“, уточни тя, но даде примери: „Чесън, лимоните, но не може само на тях. Едно здравословно хранене. Но трябва самоизолация и маските, които са спасили стотици животи. Неприятни са, запарват, но е доказано, че са спасили стотици животи“, посочи още проф. Христова.

„Виждайки намаляването на случаите се надявам, че това е трайна тенденция. Броят на случаите следва нашето поведение. Намаляването е заради зелените сертификати, докъдето ние сме разумни да не се противопоставяме на всичко, което се препоръчва. Но това не означава, че случаите няма да тръгнат нагоре“, предупреди тя.

По думите ѝ в България, без да имаме твърде тежки мерки, успяхме да минем сравнително добре през пандемията.

„При Делта варианта проблемът е, че се предава по-лесно и той се опитва да се наложи, а наложи ли се, той ще вдигне с 5-10% случаите. Ние не знаем много за него, дано не се наложи да разберем. Няма данни за по-тежко протичане при заразените с него.

По думите ѝ основният източник на Делта + е Обединеното кралство, половината случаи у нас все още са с Делта варианта.

"Навсякъде, където се е появил Делта + е изместил варианта Делта. Той не е по-опасен като клинична картина, но ще вдигне броя на болните. Вирусът няма намерение да си отива, а да мутира.


Тук е до съзнанието на хората какво да направим, за да се защитим. Моят съвет е да направим всичко в тази посока и да се ваксинираме, защото иначе вирусът ще стигне до тях", категорична е тя.

3,5 % от всички изолати са делта +, все още е пренебрежимо малко. Но ще започне да нараства.

Делта + е регистриран досега в областите Бургас, Варна, София, Благоевград , Кюстендил.

Тя коментира и издаването на зелен сертификат за преболедували. „При определени прагове на защита, тези хора мисля, че могат да получат сертификат“, уточни тя.