Проф. Иво Петров: Не правете тази фатална грешка при самолечение на К-19!
Понякога антибиотиците могат да бъдат вредни - да приспиват имунитета, когато не са назначени навреме, предупреди той
Знаем много повече за патологията на коронавирусната инфекция, както и за лечението. Задължително лечението трябва да е от лекар, а не да се взимат превантивно медикаменти, включително антибиотици. Това каза пред БНТ кардиологът проф. Иво Петров.
"Взимането на антибиотици превантивно е безпредметно, дори понякога могат да бъдат вредни - да приспиват имунитета, когато не са назначени навреме", предупреди той.
"Известно е, че нямаме специфично лечение, но пък нарушенията, които отключва вирусът, има съответно лечение в съответната фаза на лечението", обясни още той, като поясни, че не всеки лекар има опит в лечението на инфекциозни заболявания и всички се учат в ход.
Той поясни, че не препоръчва при леки симптоми задължително да се ходи в болница.
При началните фази човек може да попита по телефона своя лекар и да се започне с първоначалните общи мерки, които се прилагат при настинка - потискат температурата и подкрепят имунитета, като витамин Д, селен и цинк. Ако пациентът има нарастващ задух и кашлица, трябва да се обърне към разкритите към здравните заведения триажи, каза още проф. Иво Петров.
По думите му общинското здравеопазване почва активно да се включва в борбата срещу коронавируса.
"Моделът при който самонасочващите пациенти бяха откарвани към болниците, водеше към натоварване и пренатоварване. Сегашният метод е по-рационален", каза още той.
Според него болниците в София могат да осигурят много легла. "Многократно над заетия капацитет в момента, може би десетократно", допълни кардиологът.