Проф. Иво Петров с мрачна прогноза за така чаканата ваксина срещу COVID-19
Нито една ваксина ще е сигурна завинаги – тя ще е ефикасна срещу сегашния щам, но не е и срещу мутиралия, посочи националният консултант по кардиология
Борбата с коронавируса ще продължи завинаги, едва ли ще има пълно справяне с инфекцията на 100%. Това коментира пред Нова телевизия националният консултант по кардиология проф. Иво Петров.
"Най-вероятният сценарий е, че този вирус ще остане сред нас, като вирусите на СПИН и ебола например. Най-вероятно ще има намаляване и увеличаване на случаите в годините, освен ако не се намери много ефикасна ваксина, което не е много вероятно.
Най-вероятно е да има повече от 10 ваксини. Коронавирусът е РНК-вирус, а тези вируси мутират сезонно. Това означава, че нито една ваксина ще е сигурна завинаги – тя ще е ефикасна срещу сегашния щам, но не е и срещу мутиралия. Но със сигурност ваксината ще има ефект върху катастрофалното нарастване на броя заболели", заяви проф. Петров.
Той отбеляза, че е много важно какъв имунитет ще си изгради човек. По думите му 1/3 от хората ще се срещнат с вируса, без да се разболеят.
Сърдечно-съдово заболявания не са предпоставка за заразяване с коронавируса и затова хората с такива заболявания не трябва да бъдат поставяни под карантина, каза още проф. Иво Петров.
"Озонотерапията има своето място в лечението на новата инфекция и е изключително нискорискова, когато се прави от специалисти, коментира още той. Озонът в никакъв случай не трябва да се вдишва. Той се прилага чрез кръв, изтеглена от нашата вена, обогатена с озон. Методът намалява възпалението. Прилага се и у нас", коментира той.
Запитан дали се създава имунитет срещу болестта професорът отговори: "Аз не съм вирусолог или имунолог, за да отговоря професионално на въпроса дали се създават антитела.
Самият факт, че се произвежда плазма с тях, означава, че такива се образуват. В същото време е въпрос на индивидуална реалтивност на имунитета на индивида, който е заболял. Въпросът е колко напрегнат имунитет създава болния. Явно починалата лекарка в Александровска болница не е могла да изгради достатъчно добър имунитет срещу болестта", посочи той.