Проф. Кантарджиев за грипа и К-19: В този град положението е най-опасно! Ако сте болни веднага...

Бившият директор на Националния център даде препоръки на хората за това как да не се заразят

Габрово от началото на тази година е на първо място по заболеваемост. Фактически в момента Габрово в момента са 500 болни на 10 000 население, което да ви кажа е малко множко. Разбира се, с мерките на ограничения, които са доста меки за радост на ученици и учители, нещата щ се оправят. Няма нищо необичайно в грипната епидемия. Грипа е много повече от коронавируса.    

Това каза професор Тодор Кантарджиев в ефира на Нова тв, коментирайки ситуацията с грипа и коронавируса у нас. 

"Ако имаме средно за страната 182 случая на 10000 население, то за коронавирус имаме 3 за 10 000 население, което е горе долу добре. Това трябва да ни успокоява, нещата са си нормални, грипната обстановка е такава каквато бе преди 5 - 7 години. И нямаше хора, които се появяваха по телевизиите, за да кажат нещо ужасяващо", каза още той.  

По думите му в София обстановката е сравнително спокойна, очаква се плавно увеличаване. "Да се надяваме, че най-големите стойности ще се получат в началото, средата на февруари. Грипа е непредвидим, ако някой иска да се направи на интересен може да каже часа и деня на началото на епидемията. Аз не съм от тези хора", каза професорът.   

Оказва се, че преобладаващият щам в Европа е доминиращия H3, а в нашата страна доминира пандемичният грип H1. Докато в западноевропейските държави грипната вълна вече попреминава, при нас тепърва ще се увеличава. 

"Разликата в щамовете се дължи на разликата в епидемичното разпространение и на факта от кои държави са дошли в нашата страна. Преди 3 години коронавируса дойде от Австрия и Италия", припомни Кантарджиев. 

"Снощи Националния център публикува нещо за коронавируса. За първи път бе доказан новия вариант, за който толкова много се говори - Кракен. Който е гледал Карибските пирати, или се занимава с военно дело, защото това е името на една специална част на украинската армия - то пак е измишльотина, аз си го казвам Х ББ 1.5. Кракен дойде у нас за първи път, разпространението му е 4-5% са, не се сбъднаха предположенията, че ще ни залее цяла вълна и да ни съсипе", разкри професорът. 

"Слава Богу, коронавируса не е опасен и смъртоносен, както преди три години, когато "първи се изпокриха, а после ни уволниха", каза още бившият директор на Национален център по заразни и паразитни болести.

"Първият случай е в София. Този щам в щатите педи Нова година беше малко проценти, в началото на януари 27%, а сега малко повече. В САЩ тези неща се следят внимателно. По-бързо се разпространява, по прилепчив е, но има при него и имунно бягство. Боледувал, неболедувал, или ваксиниран, ще го изкараш леко", обясни Кантарджиев.  

По думите му, ако някой ако много се колебае да си слага бустер с омикронската ваксина, може да се поразходи и да внимава да не се зарази , докато чака, защото повечето случай и нас са на Омикрон. 

"Малко знам за пациента, защото съм отстранен от длъжност. Не знам подробности, които официално не са съобщение а и не ми е работа да подпитвам, защото е унизително", отговори Кантарджиев, помолен да даде повече информация за първия пациент с Кракен у нас. 

Професорът даде и препоръки към всички, които се страхуват да се разболеят от грип или К-19. 

"Да не прекаляват с разпускането си, защото все пак да знаят, че тези които са прекарали могат да прекарат пак, а тези, които не са се ваксинирали за грип, е хубаво малко да се озаптят. Хубавото е, че все още не е студено и  може да се проветрява.

Който е болен да си седи вкъщи, а като има много хора кихащи с червени носове, да си слага маска. Да взимат витамин Д, защото има по-малко слънце. 15 дни да се взима, а после 15 дни почивка", посъветва той.  

Професорът каза още, че Флуроната е голям фурор: "Журналистите представихте едно напрежение в научната общност, но всъщност не е така". По думите му подобни коинфекции са много редки.  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук