Проф. Христова алармира за напаст, по-опасна от хепатита и маймунската шарка
Тя призова хората веднага при поява на симптоми на марсилска треска и лаймска болест да потърсят лекарска помощ
Във Великобритания е отчетено покачване на случаите на поява на хепатит с неизяснен произход. За заразяването с него, предпазването от лаймска болест в сезона на кърлежите и новопоявилата се маймунска шарка пред Радио София подробности разказа проф. Ива Христова, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.
По думите й, в нашата страна вече има потвърден случай на хепатит с неясна етиология.
"Това е хепатит, при който се изключва участието на някои от хепатотропните вируси – причинителите на хепатит А, Б, С, Д и Е. Допълнително проведохме изследване за други вируси, които също биха могли да дадат отражение върху черния дроб, за всички тях резултатът беше отрицателен", сподели проф. Христова.
Тя сподели, че в голямата си част това са леки и бързопреходни случаи, при които се касае само за повишение на чернодробните трансаминази без да има жълтеница, болки, отпадналост. Освен това каза, че тези случаи се наблюдават ежегодно не само у нас, но и в други държави.
"При единични страни се откри такова повишено ниво, но в повечето от страните броят на заболелите е сходен с този от предишни години. Освен това трябва да се има предвид и подобрената диагностика и въобще насоченото мислене към такъв хепатит, така че говорим за една повишена откриваемост на случаите, а не непременно за повишена заболеваемост", заяви проф. Христова.
Тя посъветва хората да спазват висока лична хигиена.
Относно това, че маймунската шарка набира скорост с над 100 случая в света, проф. Христова каза, че има епидемична връзка, но не може да се очаква епидемичен взрив, тъй като болестта се предава с близък физически контакт, а не по въздушно-капков.
"С напредването на възрастта човек ще бъде защитен, защото ще е със задължителната ваксина за вариола", каза тя и поясни, че ваксинацията за едра шарка е приключила в началото на 80-те години и хората от по-възрастното поколение имат поставена такава ваксина, а с нея се придобива пожизнен имунитет.
Ваксината, по думите й, предпазва на 85% от заразяване а в останалия малък процент е възможно заразяване, но с много лека клинична картина.
"В момента сме в сезона на кърлежите и това е, върху което трябва да се фокусираме, а не върху възможността да се появят единични случаи на хепатит с неясна симптоматика, неясна етиология или евентуално на маймунска шарка внесена от някоя от страните, в които има заболяване", каза проф. Христова.
Тя призова хората веднага при поява на симптоми на марсилска треска и лаймска болест да потърсят лекарска помощ, но преди това най-важното е да избягват местата в които има кърлежи - места с по-висока растителност и такива, в които има струпани съчки и клонки.
"Ако навлизаме, поне да не сядаме, да спираме, защото ставаме лесна мишена за кърлежите. Вече ако въпреки това, това се е случило да потърсим медицинска помощ за сваляне на кърлежа, а не сами да се опитваме, при което можем и да го скъсаме", заяви тя.