Проф. Христова: К-19 е във фаза нула, но вече имаме болен от...
Маските в болниците ще останат като мярка за ограничаване на острите респираторни заболявания
Не избързваме. МЗ прояви много голяма активност по отношение на мерките. Заболеваемостта спада и вече е на много ниски нива. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести по повод премахването на мерките срещу Covid-19.
„Страната вече е във фаза нула по пандемичния план. Няма основания министърът на здравеопазването да издава мерки за ограничения“, посочи тя.
COVID ограниченията паднаха, а от МЗ обявиха...
„Маските в болниците ще останат като указание на директори като мярка за ограничаване на острите респираторни заболявания“, допълни тя.
„В момента сме надолу за Covid-19, тенденция нагоре за грип и едно доста високо ниво на остри респираторни заболявания. Традиционно е нормално за този сезон и докъм края на годината и след това започва спад. Това е един комплекс от вируси, които са парагрипни, които засягат долните дихателни пътища. При тях е най-голям шансът от усложнения“, каза проф. Христова и обясни, че става дума за риновируси, които протичат предимно по-леко при децата, и аденовируси, които предизвикват не само кашлица и хрема, но и стомашни разстройства.
„От другата страна е грипът, който сега започва. Единични случаи, вероятно импортирани, ще доказваме. Вероятно ще засилва своето разпространение“, обясни тя.
Относно това дали ще имаме спокойни празници, тя коментира: „До голяма степен зависи от нашето поведение – ако не се чувстваме добре, да не разпространяваме вируси, да си останем вкъщи, да носим маска. Ако се срещаме с такива хора, да стоим на разстояние, да носим маска, особено в закрити помещения“.
„Грипът тепърва ще се засилва“, прогнозира проф. Христова.
„Острите респираторни като че ли заеха мястото на Covid-19”, смята тя.
Експертът обясни, се очаква разпространение на най-новите подвидове на варианта омикрон.
„Една голяма част от заболяванията остават скрити. Действително протича леко. Ние стигаме до там, че вероятно грипът е по-вероятно да протича по-тежко от Covid-19.
„За грип се отвори една ниша на неимунно население. Мерките, ограничаващи едното заболяване, ограничават и другото“, обясни проф. Христова.
Тя съобщи, че преди два дни е доказан първи случай на грип у нас.
„Важно е да се знае, че спадналият имунитет води до по-голям шанс за усложнения“, предупреди тя.
„Всяко следващо заболяване от ковид повишава неимоверно риска от усложнения. Карайки второто, усложненията се натрупват към първото. На практика няма орган или система, който да не се уврежда при Covid-19. Има и много усложнения дори при по-леко протичане. Тези усложнения могат да генерират опасност месеци наред след това“, обясни проф. Христова.
По думите ѝ, много усложнения са неспецифични - например мозъчна мъгла, намаляване на концентрацията. „Тепърва ще берем усложненията от ковид“, каза тя.
Според нея, обаче, пикът на Covid-19 е отминал. „Ще има периодично с разреждане по-малки и намаляващи вълни“, прогнозира тя.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук