Проф. Мурджева обясни може ли да се смесват различни ваксини
Не е ясно какво се случва в момента има много противоречиви мнения, твърди имуноложката
Не мисля, че е минало времето на векторните ваксини, те са създадени по утвърдена технология. Това каза проф. д-р Мариана Мурджева, клиничен имунолог и ректор на Медицинския университет в Пловдив, по БНР. Според нея не може с лека ръка да се отхвърли ползата от тези ваксини.
Редките случаи на тромбози, по думите й, не могат да бъдат основание за спиране на прилагането на векторните ваксини.
Не може да се каже дали ваксината на „Янсен“ („Джонсън и Джонсън“) може да доведе до много по-сериозни или драматични ефекти в посока на тромбоза или тромбоцитопения. Клиничните изпитвания не дават такива данни, поясни проф. Мурджева. Тя допълни, че единични случаи на тромбози са докладвани и при прилагане на РНК ваксините.
Получилите първа доза от ваксината на „АстраЗенека“ могат да продължат с втората, освен ако нямат предпоставки за тромбози, уточни имунологът.
В момента има много противоречиви мнения за смесването на ваксини и прилагането на дози от различни ваксини, каза Мариана Мурджева. „Няма научни доказателства за това какво се случва при смесването на две различни ваксини.“
Разработените в момента ваксини срещу Covid-19 не са стерилизиращи, те не унищожават вируса и не пречат той да проникне в носоглътката, подчерта специалистът:
„С други думи, вирусът може да заразява дори ваксинирани“.
Ваксинирани лица с нисък имунен отговор могат да предават вируса чрез кихане, кашляне, пръски при говор – така той може да попадне при други хора, посочи проф. Мурджева.
Никой още не може да каже колко дълго ще трае имунният отговор след ваксиниране с втората доза, обясни още тя.
„Очакванията са, че ваксините може би ще създадат имунитет за година. Може да се наложи да се ваксинираме всяка година, както е при грипния вирус“, посочи експертът.