Проф. Нели Корсун посочи точно на кой ден трябва да си направим PCR тест след контакт със заразен

Специфичен симптом за коронавируса е загубата на обоняние, подчерта специалистkata

Заразяването на открито е по-малко вероятно, отколкото в затворени помещения, но дори на открито човек може да се намира в контакт с други хора при дистанция по-малка от метър и половина и тогава е възможно заразяване, ако не се носят маски и не се спазва дистанция и това оправдава и необходимостта от носене на маски на открито.

Това каза за БНР проф. Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория, грип и остри респираторни заболявания към Националния център по заразни и паразитни болести.

Според проф. Корсун би трябвало да се носят маски и по време на спортни състезания и да се спазва физическа дистанция от метър, метър и половина. Около 5% процента могат да излъчват инфекционен вирус по-продължително време.

"PCR не трябва да се прави веднага след контакта на даден човек с предполагаемо болен или с потвърден случай на SARS-CoV-2. Вероятността да даде положителен резултат е на третия-четвъртия ден след контакта, когато е минало достатъчно време да се размножи вирусът и да се докаже с PCR", изтъкна проф. Нели Корсун.

Човек, който е бил в контакт с потвърден случай, трябва да се самоизолира в продължение на 10 дни, да наблюдава своите симптоми и да бъде във връзка със своя лекуващ лекар.

Специфичен симптом за коронавируса е загубата на обоняние, подчерта специалистът.

"Симптомите на различните респираторни инфекции са много близки, припокриващи се. Например общите симптоми на Covid-19 и на грип са повишена температура, суха кашлица, при по-тежки случаи ускорено и затруднено дишане или задух, възпалено гърло, мускулни болки, отпадналост, диария понякога, най-често при децата, но съществуват и различия, които не са абсолютни, но могат да ориентират лекарите"