Проф. Силвия Чернинкова описа ужасяваща последица от К-10
Получава се намаление на зрението или замъгляване. Може да има и болка при движение на очите, нарушава се и цветното зрение, посочи тя
След втората вълна на пандемията, особено ноември месец, имахме пациенти със засягане на очния нерв, болни от коронавирус с едностранни и двустранни оптични неврити. Това разказа проф. Силвия Чернинкова, началник на отделение в Клиниката по нервни болести на " Александровска" болница по NOVA NEWS.
По нейните думи инфекциозни заболявания или автоимунни като множествена склероза може да са причинителите, а по-типично е да се появи при по-млади хора когато е асоциирано с инфекциозна болест.
"Получава се намаление на зрението или замъгляване. Може да има и болка при движение на очите, нарушава се и цветното зрение – цветовете не се възприемат ярки, а по-сивкави", заяви проф. Черникова.
Редно е ранно да си диагностицира, по-добре ще се излекува. Оптичен неврит е дебют на множествената склероза, може да е началният му симптом. 30 г. е пикът.
Според нея, ако котка е носител на бактериален причинител, при одраскване може да се развие оптичен неврит съчетан с възпаление на ретината. Но домашните котки рядко може да са в тази роля, по-скоро при уличните се случва, по-конкретно при малките котенца.
Сред методите на откриване на оптичен неврит са изследвания за аферентен зеничен дефект и оптично-кохерентна томография.
Оптичният неврит се развива в острия си стадий за 2-3 дни, а ако не се лекува може да продължи с месеци. Витамин B1 е сред основните приемани средства за лечение, a приемането на витамин D е необходима профилактика.
Проф. Черникова препоръчва при никакви оплаквания офталмолог да се посещава веднъж годишно, но при дори най-минимален дискомфорт, веднага да се потърси консултация.