Проф. Тодор Кантарджиев обясни има ли бум на хепатит А в София

Хепатит А се разпространи в над 20 училища и детски градини в София. Данните, разпространени в петък от Министерството на здравеопазването, са за периода от 5 юли до 5 ноември.

„Не става въпрос за бум на заболявания. Има епидемични взривове в отделни училища. За цялата страна се отчитат 900 случая по-малко”, коментира пред Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев от Националния център по заразни и паразитни болести.

Той обясни, че хигиената на ръцете е от особена важност. Хубаво е и да не ходим с външните си обувки вкъщи. Препоръчва хората да се имунизират.

Относно симптомите проф. Кантарджиев поясни, че при децата до 2-годишна възраст няма пожълтяване. От 10 деца, жълти стават само две.

Проф. д-р Марияна Стойчева: Децата тръгват на училище - очакваме повече болни от хепатит А

От СЗО алармираха за прекомерна употреба на антибиотици. От там прогнозираха, че до 2050 г. антибиотичната резистентност ще е по-честа причина за смърт, отколкото онкологичните заболявания.

„Тенденцията на резистентността е такава, че ако не се вземат мерки за умна употреба на антибиотиците, през 2050 г. 10 млн. европейски граждани ще умрат”, заяви проф. Тодор Кантарджиев.

Антибиотици и бета-блокери могат да предизвикат депресия

По думите му от държава, износител на антибиотици, България е станала страна-вносител. „Мотивацията на лекаря да изпише антибиотик невинаги е само медицинска”, допълни той.

Ето защо всяка година от Националния център по заразни и паразитни болести дават инструкция, по която всяка болница трябва да направи собствена антибиотична политика.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ