Проф. Витанов обясни защо говорим за успех срещу К-19, а по 100 човека на ден умират
Спряхме нарастването на новите случаи посред зима. Ще бъде грехота да изпуснем този успех, смята той
Математикът проф. Николай Витанов написа анализ на обстановката с коронавируса у нас към 11 февруари. По думите му сме спрели нарастването на новите случаи посред зима и ще бъде грехота да изпуснем този успех. Ето какво още пише в личния си фейсбук експертът:
Кратка информация за оперативната обстановка за пандемията за 11 февруари 2022
Състоянието на нещата е следното
1. Към завършване е третата седмица от царстването на Омикрона. Няма суперпожар. Трендът на нарастване на новите случаи - пречупен. Трендът на нарастване на заетостта на леглата в болниците - пред пречупване. Тренд на повишаване на смъртността - непречупен. Той ще се пречупи последен. Състоянието е според очакванията.
2. Зададената траектория на социалната система е да няма суперпожар, да няма препълнени болници, да няма тотален локдаун. С очите си наблюдавате как огромната българска социална система върви по тази траектория вече трета седмица. Защо върви - когато вкарате системата в басейна на привличане на един атрактор и я държите там с контролирани действия, вие стабилизирате желана траектория и дестабилизирате много нежелани траектории.
3. Пречупване на тренда на растеж на регистрираните нови случаи на ден - пречупен в прогнозирания срок. Базовото репродуктивно число днес е 1.00. Остава да падне под 1 и фиаското на Омикрон в България ще е пълно. Сценарият вторичен пик - нестабилен в настоящия момент. Посока на усилията - да бъде държан нестабилен.
4. Състоянието на нещата в болниците - системата върви по зададената траектория: няма препълнени болници. Очакваният натиск върху здравната система се случва и ще продължи, обаче са налице признаци, че сме достигнали максимума на натиска. Пречупването на тренда наближава.
5. Тоталният локдаун. Зададена траектория на социалната система: да мине през вълната без налагане на тотален локдаун. Системата се движи по зададената траектория.
Трендовете се пречупват според прогнозите.
Няма ексцесивни мерки, има мерки само там, където се налага. Започва отслабване на мерките там, където те са си свършили работата. Тук не бива да се бърза. Важното е да не изпуснем шарана. Спряхме нарастването на новите случаи посред зима. Ще бъде грехота да изпуснем този успех.
6. Смъртността - и тук системата се движи според очакванията.
Това е последният тренд, който ще се пречупи. Очакванията са това да започне да става във втората половина на февруари.
Тук много се мърмори - ама какъв успех - по 100 човека на ден си отиват. Очакваната смъртност за вълната е около 1% от броя на случаите. Зад това число стоят процеси, някои от които се развиват отдавна. И за нито един от тези процеси не е виновен Витанов.
Какво може да направи Витанов? Да допринесе затова броят на случаите да не стигне 70 000 на ден чрез анализи и прогнози, които да подпомагнат презизно налагане на мерки с отчитане, че част от народа е доста инатеста. Колко е 1% от 70 000? 700. Няма суперпожар, няма 700 починали на ден. Не може част от народа да прави каквото си иска и после Витанов да е виновен, че има 100 починали на ден. Витанов не е докарал здравната система до текущото и състояние.
Витанов не разпространява конспиративни теории за "грипчето" и не лъже хората, че "грипчето" е безопасно. Такова е положението. И този тренд ще се пречупи. Като искате по-малко смърт, поне пазете възрастните си роднини и не заразявайте възрастните хора.
7. Накрая - справяме се. Единствената надежда на вируса остава инатестата част от българския народ да му помогне да запали суперпожара. Този сценарий е нестабилен. Дръжте го така и натрапникът няма да пробие. И днес да му кажем
What's up doc?
Тактиката е проста: Държим текущия сценарий стабилен и ще и видим сметката и на тази вълна.
Желая здраве и успехи и нека вирусът да ви заобикаля.