Проф. Витанов: Зъл съм, лош съм, нещастник съм, но това е истинската ситуация с К-19
Какво сега - не можете да понесете, че има някой, който може да каже - системата ще върви натам. И тя да върви натам.
Математикът проф. Николай Витанов даде кратка информация за оперативната обстановка за пандемията за 09 февруари 2022 година. Това той направи с уговорката, че "днес не много дълго, защото имам доста друга работа".
"Юрдечетата да си крякат. Не ми пречат.
А сега по-сериозно.
Състоянието на нещата е следното
0. Върви третата седмица от царстването на Омикрона.
Суперпожар - йок. Единият тренд е пречупен, но другият - на заетостта на болниците - още не е. Още сме в околопиковата област и не сме излезли от пика. Стойностите на индексите обаче падат. Това е добре.
1. Да припомня очаквания ред на пречупване на трендовете. Пречупване на тренда на нарастване на новите случаи, пречупване на тренда на нарастване на заетостта на болничните легла, пречупване на тренда на високата смъртност. Първите два от тези трендове трябва да се пречупят за да излезем от пика. Пикът на високата смъртност ще се пречупи последен.
2. Зададената траектория на социалната система е да няма суперпожар, да няма препълнени болници, да няма тотален локдаун. С очите си наблюдавате дали огромната българска социална система върви по тази траектория или не. Върви, върви, вече трета седмица. Ама то и движението на Слънцето можело така да се предскаже, крякат юрдечета. Движението на Слънцето се подчинява на железните закони на механиката.
Движението на социалните системи се подчинява на закони с друга твърдост. И не е лесна работа. Още по-трудно е да се контролира движението на социалната система по зададена траектория при демократичен режим на функциониране на системата и при достатъчно висок процент на инатесто население. Виждате, че може, но я се пробвайте да го направите. То е лесно да крякаш от дивана, но никак не е лесно да контролираш хаос в социална система.
Какво сега - не можете да понесете, че има някой, който може да каже - системата ще върви натам. И тя да върви натам. Добре де - грозен съм, нищо не разбирам от математика, не мога да крякам - я колко отрицателни страни. И съм зъл и съм лош.
Че мога и да предсказвам накъде ще се движат социалните системи и как да се контролират, че да се движат така. Направо нещастник.
3. Пречупване на тренда на растеж на регистрираните нови случаи на ден. Писах ви, че вирусът е спънат добре и кръвта му тече поради наложените мерки, които не са ексцесивни, но са достатъчни. Няма суперпожар. Ама нямало мерки, ама никой не ги спазвал. Тъй ли? Благодарете се на това, че голяма част от българския народ има ум в главата и се пази като спазва премерените като обем мерки. Спря ли растежа на новите случаи посред зима? - спря. Ама то щото всички са го изкарали. Дрън, дрън. Като всички са го изкарали, защо има по 8 000 случая на ден? А по-полека с крякането, че мерките нямали ефект.
Базовото репродуктивно число днес е пак под 1.3 - стойността е 1.02. Цар Омикрон даже вече и не сънува суперпожара.
Последната му надежда е инатестата част от народа да обърне тренда и да предизвика вторичен пик. Вероятността за това се изпарява с всеки изминат ден. Ама още я има. Обаче, ако ще дестабилизирате текущия благоприятен сценарий, с крякане от диваните няма да стане. Ама как можело професор да говори така, ама нежните душици колко се травмирали от изказа на лошия Витанов. Ама мрън, ама дрън. Мрънкайте си. Процента на инатестите е отчетен. Писах ви - очакването е разумната част на българския народ да успее да пренесе инатестата на гърба си през тази криза.
4. Състоянието на нещата в болниците. Това е, което ще е основното през тази седмица. Системата върви по зададената траектория: няма препълнени болници. Очакваният натиск върху здравната система се случва и ще продължи, докато се пречупи и този тренд. Това се очаква да отнеме седмица до 10 дни. Тоест - тази седмица и до средата на следващата. Като се пречупи този тренд, тогава ще излезем от пика. Нали така беше поредната грешна прогноза на Витанов (оная грешната от ноември месец) - че ще излезем от пика във втората половина на февруари.
5. Тоталният локдаун. Зададена траектория на социалната система: да мине през вълната без налагане на тотален локдаун. Системата се движи по зададената траектория.
Няма ексцесивни мерки, има мерки само там, където се налага. Няма нужда и от тотален локдаун. Забележете - някои въобще не усещат, че има мерки. Нали така. Лошият Витанов постига целите си - хем вируса е спънат, хем някои викат - ми то няма мерки. Няма, няма, продължавайте да приказвате, че няма. И аз нямам нищо против.
6. Смъртността - и тук системата се движи според очакванията. Това е последният тренд, който ще се пречупи. Очакванията са това да започне да става във втората половина на февруари. Към края на месеца.
7. Накрая - справяме се. Вируса се мъчи да подпали суперпожара, но не му се получава. Виждате го - върти, суче, но не става. Вие, които четете редовно тези сводки, знаете защо. Отбранителната система е настроена така, че му казва
What's up doc?
Помнете - една отбранителна система се пробива най-често отвътре. От инат, щото и на Вуте трябва да му е зле. Хайде един път на Вуте да не му е зле, какво ще кажете? Иначе сценарият вторичен пик от инат вече е изчислен. Но не може да бъде стабилизиран. Давайте, до 19 март има време.
А аз казвам: да държим така курса. Засега се справяме много добре. Ма тя социалната система си вървяла накъдето си иска. Тъй ли? Следва дружен смях. От Вашингтон, от Москва, от Лондон, от Париж, от Берлин, от Пекин и от други места. И в България този-онзи се смее. Сложните системи не вървят накъдето си искат. Те вървят към атрактори. И ако имаш знания, опит и ресурси, може да накараш системата да върви към зададен атрактор по зададена траектория. Повече по въпроса - в математическите теории, които ще публикувам, когато се отърва от сметките покрай този вирус.
Желая здраве и успехи и нека вируса да ви заобикаля.
Тактиката е проста: Държим текущия вариант стабилен и ще и видим сметката и на тази вълна. И на Вуте ще му е добре", написа проф. Витанов в личния си фейсбук профил.