Проф. Воденичаров препоръча дезинфектант, който взривява коронавируса отвътре
Тези вещества повишават вътрешното налягане във вируса и подобно на сапунен мехур той се пръска
85 до 90% от заразяването с коронавирус се дължи на замърсени ръце. Това е главният виновник и затова от голямо значение е ползването на лични предпазни средства - маски и предпазни очила и шлемове, заяви пред БНТ ръководителят на Катедра "Хигиена" в Медицинския университет проф. Емил Воденичаров.
Според него най-рационалният метод за борба с COVID-19 е социалната изолация и е много правилно, че правителството поиска да бъде удължено извънредното положение. Вторият ключов момент е повишаване на хигиенните изисквания.
"Коронавирусът макар с минимално тегло от 60 до 140 нанометра има маса, която се подчинява на втория закон на Нютон, че силата на земното привличане е равна на масата по земното ускорение и се задържа в кратко време в атмосферата.
При кихане и кашляне това може да достигне до метър-метър и двайсет. И затова се прие правилото 2 метра отстояние при социални контакти", каза още той.
Професорът обясни, че домашният сапун има един недостатък, че е зависим от PH, те., когато е твърда водата, дезинфекционните свойства се редуцират.
"Докато търговският сапун, който се продава широко, той има обилие на синтетични амфифилии, които са мазнини и много наподобяват строежа на мазнините на обвивката на вируса. Тези мазнини на обвивката на вируса контролират какво влиза и какво излиза от този вирус.
При среща с амфифилиите, те ги приемат за себеподобни и ги пропускат да влязат. Влизайки вътре във вируса, едната теория включва дезинфекционните свойства, тези амфифилии, мазнини, а другата теория - е че променят отношението между белтъци, мазнини и РНК".
Професорът допълни, че влизайки, тези амфифилии повишават вътрешното налягане във вируса и подобно на сапунен мехур, в даден момент еластичността на тази обвивка се преодолява и се пръска.
Проф. Воденичаров каза още, че най-малко 20-30 секунди трябва да си мием ръцете и задължително със сапун. На работата - подът два пъти най-малко трябва да се дезинфекцира - в началото на работния ден и през обедната почивка. Дръжките на вратите, копчетата на тоалетните чинии, кранчетата на мивките трябва ежечасно да се дезинфекцират.
Той припомни за едно старо и почти забравено средство за дезинфекция - хлорната вар. "Един кг се разтваря в 10 литра вода и се поставя на тъмно за 24 часа да стои. Разбърква се, 3 литра от този концентрат се смесват с 3 литра и половина вода и се получава дезинфекционнен разтвор", обясни той.