Проучване! Ваксините на "Пфайзер" и "Модерна" създават доживотен имунитет
В експеримента са участвали 41 души, от които осем са били имунизирани след преболедуване
Ново мащабно проучване върху имунитета, който създават ваксините на „Пфайзер“ и „Модерна“ сочи, че той може да е дългогодишен, ако не и до живот, пише „Ню Йорк таймс“, цитиран от bTv.
Този имунитет важи и за всички варианти на коронавируса, познати до този момент. Новите открития добавят още доказателства, че повечето хора, ваксинирани с иРНК ваксини, няма да имат нужда от допълнителни дози за поддържане на имунитета. Единствената неизвестна величина е дали вирусът ще мутира още повече от сега и то по такъв начин, че да може да избягва този имунитет напълно.
Ваксинираните пациенти, които преди това са преболедували коронавирус, вероятно няма да имат нужда от бустерна доза до края на живота си, тъй като комбинацията от двата вида имунитет – естествен и от ваксина – носи дълготрайна защита.
Екипът, който стои зад новото проучване открива, че имунните клетки, които отговарят за разпознаването на вируса, остават в човешкия костен мозък поне осем месеца след инфекцията. В друго проучване е установено, че тези клетки узряват и заякват в продължение на поне една година след прекарана инфекция.
След прекарана инфекция или ваксинация, в тялото ни се формират специализирани структури, които се намират в лимфните възли. Тяхната единствена задача е да обучават имунните В клетки да разпознават разнообразни генетични секвенции на вируса.
Колкото по-голям диапазон имат за упражнение тези клетки, толкова по-вероятно е те да действат срещу всички следващи варианти на коронавируса.
Новото проучване разкрива, че В клетките, подобно на самия коронавирус, също еволюират така, че да станат по-ефективни в борбата с него.
При преболедуване подобни центрове за В клетки се формират в белите дробове на пациентите, докато след ваксинация – те се формират в лимфните възли под мишниците, което позволява лесно извличане на материал за проучването.
В експеримента са участвали 41 души, от които осем са били имунизирани след преболедуване. От тези доброволци, медиците извлекли лимфни клетки на третата, четвъртата, петата, седмата и 15-тата седмица след поставянето на първата доза ваксина.
При изследване на тези имунни клетки учените установили, че процесите в тях не са спрели, нито са намалели, което е изключително окуражаващо. При обикновена ваксинация, не с иРНК ваксина, подобна работа на имунните клетки в лимфните възли е с продължителност четири-шест седмици, докато при иРНК ваксината тя продължава да е активна месеци наред.
На теория, този имунитет може да се окаже вечен, стига вирусът да спре да мутира по начин, който избягва защитата ни.
Проучването беше публикувано в "Нейчър" и бе посрещнато с вълнение в научните среди, тъй като за първи път се прави толкова подробен и строг анализ на човешкия имунитет след имунизация.